Reaguj na przemoc
W przeciągu tygodnia policjanci zatrzymali trzech mężczyzn znęcających się nad bliskimi. Sprawcy nie pozostaną bezkarni. Ograny ścigania podejmują niezbędne kroki by pomóc osobom dotkniętym przemocą zarówno fizyczną jak i psychiczną.
Kilka dni temu pisaliśmy na naszej stronie internetowej o tym, jak mężczyzna znęcał się nad konkubiną. Sprawca został zatrzymany i oczekuje na rozprawę sądową. Prokurator zadecydował, by mężczyznę objąć dozorem policyjnym. Ponadto nakazał oprawcy opuścić mieszkanie i zakazał zbliżać się do konkubiny.
W sobotę policjanci z Mikołowa również brali udział w interwencji, gdzie awanturował się pijany mąż. Mundurowi ustalili, że 48-letni mężczyzna od dłuższego czasu znęcał się nad 49-letnią żoną. się nad nią psychicznie i fizycznie. W rodzinie prowadzona była też procedura „Niebieskiej karty”. Podobnie jak w poprzednim, także i w tym przypadku organy ścigania podjęły niezbędne kroki by oprawca został ukarany. Mężczyzna wczoraj usłyszał zarzut znęcania się i został tymczasowo aresztowany. Za popełnienie tego przestępstwa sąd może skazać go nawet na 5 lat więzienia. Wczoraj Orzescy policjanci zatrzymali pijanego 41-latka, który pobił żonę. Mężczyzna uderzał jej głową o wannę i próbował dusić. Kobieta trafiła na badania do szpitala, a jej oprawcą zatrzymali mundurowi. Śledczy ustalili, że mieszkaniec Orzesza znęcał się nad żoną fizycznie i psychicznie od 3 lat. Policjanci prowadzą niezbędne czynności w tej sprawie.
Wobec wspomnianych oprawców zostały podjęte kroki prawne mające na celu pomoc ofiarom przemocy. Dzięki działaniom policjantów pokrzywdzeni coraz rzadziej boją się mówić o problemach w swoim domu i przeciwstawiają się agresji. Reagują także sąsiedzi i bliscy, ponieważ nie potrafią obojętnie przyglądać się tragedii. Należy wspomnieć, że każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na pomoc i wsparcie policjantów. Mundurowi z dużą troską podchodzą do Państwa problemów z przemocą domową. W tych działaniach korzystamy z procedury „Niebieskiej karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się wówczas mowa o przestępstwie znęcania się. Należy zwrócić uwagę, że jest ono ścigane z urzędu, zatem każda potwierdzona informacja o przemocy powoduje wszczęcie określonych działań. Co ważne jakakolwiek wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje funkcjonariuszom, że komuś dzieje się krzywda. W tematyce dotyczącej znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą niekoniecznie jest członek rodziny. Jest nią np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Jak widać sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje sąd Oprawcy mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec odpowiednie środki karne. W opisanych powyżej przypadkach orzeczono dozór policyjny, zakaz zbliżania się, nakaz opuszczenia mieszkania, a nawet areszt.