"Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" - policjanci w łaziskiej podstawówce
Policjany zajmujący się profilaktyką wśród dzieci odwiedzili uczniów jednej z łaziskich postawówek by, w trosce o ich prawidłowy rozwój, zasygnalizować jak ważny w codziennych kontaktach staje się wzajemny szacunek, tolerancja i jak daleko idące konsewkencje może wywołać agresja, hejt czy nieprzemyślane żarty. W spotkaniu wzięli udział młodzi mieszkańcy Łazisk Górnych z klas II i III.
Każdy z nas ma prawo do bycia sobą, do własnych poglądów, opinii, własnych uczuć i wyrażania siebie. Każdy z nas oczekuje od innych szacunku, akceptacji i zrozumienia. Każdy z nas szuka własnego sposobu na wyrażenia siebie, odróżnienia się od innych, zaistnienia, podkreślenia swojej odrębności i niepowtarzalności. Różnorodność jest więc cenna i pożądana.
Z drugiej jednak strony boimy się odmienności, często reagujemy na nią z nieufnością, a nawet z agresją. Z niewiadomych powodów z góry zakładamy, że ten „inny” jest gorszy, choć tak naprawdę nawet nie daliśmy sobie szansy go poznać. A wystarczyłoby podejść do drugiego człowieka z szacunkiem, bez uprzedzeń, akceptując go takim jaki jest. Wystarczyłoby posłuchać, co ma do powiedzenia, spróbować zrozumieć.
Szacunek podstawą wszelkich relacji między ludzkich. To fundament, na którym możemy budować nasze wzajemne relacje, wspólnotę. To platforma, która umożliwia nam konstruktywne działanie i pozwala na rozwiązywanie problemów.
Na szacunek zasługuje każdy i każdemu należy go okazywać. Ale nie tylko ludzie zasługują na szacunek. Nasze środowisko - skarbnica, z której czerpiemy na co dzień, która pozwala nam oddychać i cieszyć się swoimi dobrodziejstwami. Brak szacunku dla przyrody, to brak szacunku dla samego siebie. Niszcząc przyrodę szkodzimy sobie.
Szacunek, wartość bez której nie ma właściwych realizacji ani między ludźmi ani ze środowiskiem. Bez szacunku nie ma też tolerancji, a przecież to ona pozwala ludziom ze sobą współistnieć nawet jeżeli różnią się od siebie, mają inne poglądy, nawet gdy się ze sobą nie zgadzają.
Akceptacja drugiego człowieka bez względu na to kim jest, jaki jest jego status majątkowy, jakie ma poglądy, w co wierzy i jakiego jest koloru skóry. Każdy z nas właśnie przez swoją różnorodność wnosi coś istotnego do życia, wzbogaca je i sprawia, że jest atrakcyjne i ciekawe. Brak szacunku i tolerancji to prosta droga do agresji, nienawiści, dyskryminacji, konfliktów i przemocy.
Młodszy aspirant Artur Ceran z mikołowskiej komendy oraz aspirant Michał Czerepkowski - dzielnicowy z łaziskiego komisariatu namawiali dziś swoich słuchaczy - uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej nr 4 im. Przyjaciół Ziemi do refleksji nad jakością relacji między uczniami i zachęcali do pracy nad ich polepszeniem. Konsekwencje szeroko rozumianego hejtu i wzajemnej agresji mogą sięgać do najwyższych w życiu wartości. Wystarczy bowiem tak niewiele, a jedynie „nie czynić drugiemu co tobie niemiłe”.
Mundurowi zwrócili uwagę na pojęcie mowy nienawiści oraz roli internetu w szerzeniu tego negatywnego, także u młodych osób, zjawiska.
zdjęcia: KPP Mikołów