Profilaktyka do mieszkańców i mediów
Wielu tragedii, do których dochodzi podczas upalnych dni w szczególności nad akwenami lub w mieście można byłoby uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mowa tu zarówno o wypoczynku nad wodą, jak również sytuacjach, gdzie nieodpowiedzialne osoby mogą pozostawiać dzieci i zwierzęta w pojazdach narażając je na udar cieplny. Bądźmy rozsądni!
Wielu tragedii, do których dochodzi podczas upalnych dni w szczególności nad akwenami lub w mieście można byłoby uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mowa tu zarówno o wypoczynku nad wodą, jak również sytuacjach, gdzie nieodpowiedzialne osoby mogą pozostawiać dzieci i zwierzęta w pojazdach narażając je na udar cieplny. Bądźmy rozsądni!
Gorący okres wakacyjny sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Aby jednak kąpać się bezpiecznie pamiętajmy o tym, że należy to robić w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Niestety większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważeniem obowiązujących przepisów, a przede wszystkim pływania w miejscach niestrzeżonych oraz kąpieli i korzystania z różnego rodzaju sprzętu wodnego pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jest to stanowczo zabronione i może skutkować utonięciem.
Statystki utonięć w Polsce w latach 2010- 2012 są niepokojące. W 2010 roku odnotowano ich 369. Rok później liczba ta wzrosła do 396. W 2012 roku utonęło aż 449 osób, w tym 292 w okresie od 30 czerwca do 2 września. Od początku 2013 roku tego typu tragicznych zdarzeń odnotowano już 227. Na taką sytuację niewątpliwe mają wpływ wysokie temperatury, które od kilku dni dają się nam we znaki, ale także nieodpowiedzialność osób korzystających z kąpieli. Dlatego apelujemy o rozwagę podczas relaksu nad wodą oraz wzmożoną opiekę nad małymi dziećmi. Bezpieczna kąpiel zależy tylko od nas samych!
Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest lekkomyślność osób, które w upalne dni mogą pozostawić dzieci lub zwierzęta w pojazdach bezpośrednio narażając je na udar słoneczny. Jest to skrajna nieodpowiedzialność, która może skutkować śmiercią osoby lub zwierzaka pozostawionego w samochodzie. Dlatego pamiętajmy, że nawet kilka minut może zaważyć na życiu i zdrowiu dziecka lub zwierzaka pozostawionych w nagrzanym wnętrzu samochodu.
Mikołowska policja w w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców prowadzi wzmożone działania kontrolne akwenów pod kątem osób nietrzeźwych zarówno wypoczywających jak i korzystających z różnego rodzaju sprzętu wodnego. Ponadto mundurowi kontrolują parkingi samochodowe zwracając uwagę, czy dochodzi tam do incydentów związanych z pozostawianiem dzieci lub zwierząt bez nadzoru w zaparkowanych pojazdach. Stróże prawa apelują do mieszkańców o reagowanie w takich sytuacjach i nie pozostawanie obojętnym na krzywdę innych.
Policjanci zwracają się z prośbą do przedstawicieli mediów o czynny udział w rozpropagowaniu działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem nad wodą i w mieście wśród czytelników i słuchaczy.
W przypadku zaistnienia zagrożenia należy dzwonić na telefony alarmowe odpowiednich służb: 112, 997, 32-73-77-255, 998. 999
POLICJA OSTRZEGA , BEZPIECZNA KĄPIEL ZALEŻY OD CIEBIE!
Dla bezpieczeństwa własnego jak i osób najbliższych warto pamiętać o kilku zasadach:
-
Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego można się spodziewać pod jej lustrem.
-
Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy, itp.
-
Zainteresuj się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.
-
Nie wszczynaj nigdy fałszywych alarmów, nie popychaj nigdy do wody osób, które się tego nie spodziewają.
-
Nie biegaj nigdy po pomostach, możesz potrącić znajdujące się tam osoby, a sam narażasz się na uszkodzenia ciała przy upadku.
-
Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieli, szczególnie dzieciom, należy zabezpieczyć dostępne pomoce typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane, itp. najlepiej w kolorze jaskrawym, np. pomarańczowym lub żółtym.
-
Pływaj w miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu, wodzie tak głębokiej i takiej odległości od brzegu, która odpowiada twoim realnym możliwością pływackim.
-
Pływaj w miejscach dobrze sobie znanych, gdy temperatura wody nie jest niższa od 18°C.
-
Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
-
Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu, po rozgrzaniu na słońcu, bezpośrednio po posiłku i przy złym samopoczuciu.
-
Nie przebywaj zbyt długo w wodzie, stosuj odpowiednio dłuższe przerwy.