Wiadomości

Przewodnicy radzą, jak uniknąć ataku psa (film)

Data publikacji 17.07.2013

W lecie dzieci częściej spędzają czas poza domem. Jednak na powietrzu przebywają także psy, które nie zawsze są pod należytą opieką swoich właścicieli. Warto znać zasady bezpiecznego obchodzenia się z pupilami, aby nie stała nam się krzywda. Mikołowscy przewodnicy psów służbowych radzą, jak zachować się, gdy zaatakuje nas pies.

Psy od prawieków towarzyszyły człowiekowi pełniąc różne funkcje, od użytecznych (psy myśliwskie, partnerskie, obronne) do czysto emocjonalnych (psy towarzyszące, ozdobne). Psy stały się nieodłącznym elementem w życiu ludzi i towarzyszą nam na co dzień. W związku z tym, każdy powinien znać  podstawowe zasady bezpiecznego obchodzenia się z tymi pupilami.

Prawo nakłada na właściciela obowiązek zatroszczenia się o swoje zwierze oraz zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia tak, aby nie stanowiło ono niebezpieczeństwa dla innych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pies  nie zostanie należycie zabezpieczony i  może zaatakować dziecko lub osobę dorosłą. Mikołowscy przewodnicy psów służbowych radzą, jak wówczas należy się zachować.

 

 

Dzieci nie powinny:

 

- drażnić zwierząt

-podchodzić blisko furtki

-dokarmiać psy bez nadzoru osoby dorosłej

 -zaczepiać i wkładać rąk, nóg, głowy przez elementy ogrodzenia

-pochodzić do obcych psów, gdyż nie ma pewności czy zwierzę nie zaatakuje

 

 

Co ma robić dziecko, kiedy zaatakuje je pies?

 

1.       Na widok zbliżającego się, groźnego psa trzeba stanąć nieruchomo, z łokciami przy piersi i pięściami pod brodą. Nie wolno patrzeć psu w oczy. Trzeba wystrzegać się gwałtownych ruchów, w żadnym wypadku nie uciekać, ostrożnie wycofać się, kiedy zwierzę się oddali.

2.       Jeśli pies zaatakuje, trzeba odgrodzić się od niego np. kurtką, tornistrem czy rowerem.

3.       Jeśli pies przewróci dziecko, musi ono natychmiast zwinąć się w kłębek i leżeć nieruchomo – z twarzą do ziemi, złączonymi nogami, z pięściami na karku, rękami osłaniając uszy.

 

Prosimy dorosłych o przekazanie dzieciom podstawowych zasad obchodzenia się ze zwierzętami oraz wyjaśnienie im, jak mają się zachować podczas ataku psa. Nie pozwalajmy także maluchom na godzinne zabawy z psami polegające na ciągnięciu za uszy, ogon, zaczepianiu pupili, dzięki czemu nie narazimy je na atak zwierzęcia, które rozdrażnione może zareagować agresywnie.

 

Jeśli padłeś ofiarą ataku psa wezwij na miejsce odpowiednie służby np.: pogotowie ratunkowe czy policję.

 

 

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.44 MB)

Powrót na górę strony