Wiadomości

Przestępstwa z nienawiści - informacje

Przestępstwa z nienawiści to czyny zabronione motywowane uprzedzeniem. Ich charakterystycznym elementem jest „celowy” wybór ofiary z powodu jakiejś określonej cechy np. rasa, narodowość, płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, do której sprawca ma negatywny stosunek. Jeśli stałeś się ofiarą lub świadkiem przestępstw z nienawiści zgłoś ten fakt mikołowskim policjantom.

Przestępstwa z nienawiści to czyny zabronione motywowane uprzedzeniem. Ich charakterystycznym elementem jest „celowy” wybór ofiary z powodu jakiejś określonej cechy np. rasa, narodowość, płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, do której sprawca ma negatywny stosunek.  Jeśli stałeś się ofiarą lub świadkiem przestępstw z nienawiści zgłoś ten fakt mikołowskim policjantom. 

 

Przestępstwa z nienawiści to przestępstwa motywowane uprzedzeniami i nienawiścią. W polskim Kodeksie Karnym nie ma zdefiniowanego pojęcia tego typu przestępstwa. Natomiast są przepisy penalizujące czyny, których podłożem jest stosunek sprawcy czynu do osób wyróżniających się określoną cechą, które zostały opisane m.in. w art. 118, 119, 256 i 257 tego Kodeksu. Tego rodzaju przestępstwa niosą nie tylko cierpienie dla ofiar ataków. Stanowią również duże zagrożenie społeczne i często są powodem międzynarodowych zarzutów wskazujących na dany kraj jako miejsce o niskiej tolerancji społecznej.

Różnica pomiędzy zwykłym przestępstwem a przestępstwem z nienawiści jest taka, że o ile ofiarą zwykłego przestępstwa może być każdy, to ofiarą przestępstw z nienawiści są osoby wybierane przez sprawcę ze względu na przynależność do określonych grup lub określone cechy. Mają one najczęściej związek z rasą, narodowością, pochodzeniem etnicznym, językiem, kolorem skóry, religią, płcią, wiekiem, psychiczną lub fizyczną niepełnosprawnością, orientacją seksualną, itp.

Ponieważ w ostatnich latach stale przybywa obcokrajowców osiedlających się czasowo lub na stałe w naszym kraju, a także grup społecznych wyróżniających się na tle ogółu inną rasą, narodowością, wyznaniem religijnym, niepełnosprawnością, orientacją seksualną czy innymi cechami widocznymi w ich wyglądzie i zachowaniu, mikołowscy policjanci dostosowują swoje działania do tej różnorodności i nowych wyzwań z tym związanych. Funkcjonariusze są stosownie szkoleni do pracy z ofiarami przestępstw z nienawiści oraz do skutecznego działania zmierzającego do ich rozpoznawania i wykrywania sprawców. W ramach prowadzonych czynności sprawdzających bądź postępowania przygotowawczego w razie pojawiających się wątpliwości, stróże prawa każdorazowo sprawdzają czy doszło do przestępstwa z nienawiści. To jeden z priorytetów działań mikołowskich policjantów ze względu na poważne konsekwencje społeczne tego rodzaju przestępczości.


Jeśli stałeś się świadkiem lub ofiarą przestępczości z nienawiści nie bagatelizuj tego typu zdarzenia. Zgłoś ten fakt mikołowskim policjantom pod numerem telefonu: (32) 73-77-200, 73-77-255.  

Osobą koordynującą tematykę przestępstw z nienawiści oraz ochrony praw człowieka w Komendzie Powiatowej Policji w Mikołowie jest oficer prasowy sierż. Magdalena Wiśniewska.  Kontakt pod nr tel. 609-026-926.

 

W załączonym pliku znajduje się lista organizacji współpracujących z Policją i MSW zajmujących się pomocą ofirom przestępstw z nienawiści.

 

Pliki do pobrania

  • 74.06 KB
Powrót na górę strony