Bezpieczne Święta Wielkanocne 2013
Zbliżają się święta Wielkanocne. Dla wielu z nas jest to okres wzmożonej aktywności: przygotowania, zakupy, upominki, wyjazdy rodzinne. W tym czasie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, aby święta przebiegły spokojnie i radośnie.
Zbliżają się święta Wielkanocne. Dla wielu z nas jest to okres wzmożonej aktywności: przygotowania, zakupy, upominki, wyjazdy rodzinne. W tym czasie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, aby święta przebiegły spokojnie i radośnie.
Policjanci z powiatu mikołowskiego jak co roku będą czuwać nad Państwa bezpieczeństwem, ale jak wiadomo każdy z nas zaaferowany nadchodzącymi świętami może zapomnieć o pewnych prostych zasadach bezpiecznego zachowania. Dlatego warto skorzystać z porad pozwalających uchronić nas przed staniem się ofiarą przestępstwa:
Zagrożenia podczas zakupów
Wybierając się na zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabierajmy ze sobą dużej ilości pieniędzy i zbędnych kart kredytowych. Korzystając z bankomatów wybierajmy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej. Idąc na zakupy warto zaopatrzyć się w torebkę na długim pasku i przewiesić ją przez ramię tak, aby ją widzieć. Torebki noszone pod pachą albo plecaki stanowią łatwy łup dla złodzieja, ponieważ łatwo je wyrwać albo niepostrzeżenie opróżnić.
W czasie zakupów unikajmy miejsc zatłoczonych i nie wdawajmy się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Pieniądze, dokumenty, klucze najlepiej schowajmy do wewnętrznych kieszeni kurtki czy marynarki. To samo dotyczy kluczyków samochodowych. Parkując samochód przed marketami, wybierajmy tylko dobrze oświetlone miejsca, a najlepiej skorzystać z parkingów strzeżonych. Wysiadając, należy pamiętać o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Często roztargnienie właścicieli samochodów, którzy zapomną zamknąć auto, pozostawią w środku coś cennego, nie wyciągną z zamka lub upuszczą kluczyki, stanowi komfortową sytuację i ułatwienie dla złodzieja.
Kradzieże samochodów
Ostatnio na terenie powiatu mikołowskiego mają miejsce częste kradzieże samochodów. Policja apeluje do właścicieli pojazdów o rozwagę i ostrożność .W okresie świąt złodzieje także nie próżnują. Parkujcie Państwo pojazdy w miejscach do tego przeznaczonych, oświetlonych oraz takich, aby w miarę możliwości mieć swój samochód „na oku”. Zachowajcie czujność i ostrożność. Nie pozostawiajcie rzeczy wartościowych w środku, wyposażcie pojazd w dodatkowe zabezpieczenia oraz nie zapominajcie o jego zamknięciu. Przestrzegamy też przed przypadkowym pozostawianiem dokumentów do pojazdu lub zapasowych kluczyków w samochodzie. O wszelkich budzących Państwa niepokój sytuacjach należy informować policję.
Zakupy przez internet – uważajcie na oszustów
Święta, to czas robienia upominków dla najbliższych. Współcześnie jednym z najszybszych i najwygodniejszych sposobów robienia zakupów są zakupy internetowe. Tu też nie dajmy się oszustom! Uważajmy na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Przed przystąpieniem do zakupów internetowych należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Opinia innych klientów jest dobrym źródłem informacji o rzetelności sprzedawcy. Z przelaniem pieniędzy w przypadku aukcji należy czekać do jej zakończenia. Sprawdźmy, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność. Jeśli dostaliśmy maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdźmy czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który należy przelać należność. Gdy mamy wątpliwości nawiążmy korespondencję ze sprzedającym. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego. Więcej o tym, jak ochronić się przed oszustwami internetowymi: http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/portal/zb/836/48715/Bezpieczne_zakupy_przez_Internet.html
Uwaga na niezapowiedzianych „gości”
W okresie przedświątecznym i w święta zdarza się, że odwiedzają nas różne osoby np. potrzebujące pomocy lub akwizytorzy. Wobec takich osób także należy zachować ostrożność. Nie powinniśmy wpuszczać ich, gdy jesteśmy sami w domu, a rozmowę z nimi prowadzić ostrożnie. Nigdy nie wiemy kim tak naprawdę jest osoba stojąca za drzwiami. Obcym nie powinniśmy także mówić o swoim życiu, najbliższych planach – szczególnie związanych z finansami lub wyjazdem. Niczego nie podpisujmy i nie przekazujmy jeżeli nie jesteśmy pewni, czy cokolwiek zamawialiśmy my lub ktoś z naszych bliskich. Należy dokładnie potwierdzić każdą taką sytuację, w szczególności, gdy mamy zamiar odbierać przesyłki czy podpisywać nieznane nam dokumenty. Jeśli mamy wątpliwości sprawdźmy, czy dana osoba jest tą, za którą się podaje, np. dzwoniąc do firmy, w której rzekomo pracuje. Niepokojące są także telefony od osób, które podając się za członka rodziny i usiłują podstępem wyłudzić od nas pieniądze. Wszelkie tego typu incydenty prosimy sygnalizować policji i w żadnym wypadku nie przekazywać gotówki obcym ludziom. W takich sytuacjach powinno się kierować rozsądkiem, a każdy przypadek należy potwierdzić kontaktując się z kimś z rodziny.
Bezpiecznie w podróży
Autobus, tramwaj, pociąg: Poruszając się tymi środkami lokomocji unikaj sztucznego tłoku. Nie trać z oczu swojego bagażu i torebki. Rzeczy wartościowe dobrze schowaj, najlepiej do wewnętrznych kieszeni kurtki czy marynarki. To utrudni sytuację złodziejom. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach – unikaj rozmów z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj od nich żadnych poczęstunków. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. W podroży warto ubrać się skromnie i wygodnie oraz unikać nadmiaru biżuterii. Nie będzie to kusiło złodziei. Wszelkie podejrzane sytuacje sygnalizuj obsłudze pociągu.
Własny środek lokomocji: Pamiętaj, aby przed podróżą sprawdzić stan techniczny samochodu. Przede wszystkim sprawdźmy hamulce, poziom wszystkich płynów,końcówki drążków kierownicy, żarówki w światłach. Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Pamiętaj, że najlepiej nie spożywać alkoholu już na dzień przed podróżą. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Unikaj szybkiej jazdy i brawury. Czasem ładna pogoda oraz brak czasu kusi, by mocniej nacisnąć pedał gazu. Jednak należy pamiętać, że w okresie wzmożonego ruchu wzrasta ryzyko zdarzeń drogowych. Podstawowa zasada: nie spiesz się. Lepiej wyjechać wcześniej i dojechać bezpiecznie. Natomiast aby uniknąć korków nie odkładajmy wyjazdu na ostatni moment. Wysiadając z samochodu powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty oraz nie zapomnieć zamknąć samochodu oraz uaktywnić alarmu. Uważajmy także na metody kradzieży samochodów na tzw. „stłuczkę” lub „wypadek”. Bywa, że złodzieje aranżują takie sytuacje i wykorzystując emocje właścicieli dokonują kradzieży. Najlepiej zatem w każdej sytuacji, gdy opuszczamy samochód zamknąć drzwi i uruchomić alarm. W kontekście podroży należy zwrócić uwagę na pieszych, którzy w styczności z rozpędzonym autem nie mają żadnych szans. Bądźmy na drodze czujni i ostrożni. Zwróćmy szczególną uwagę na okolicę przejść dla pieszych oraz kościołów. Pamiętajmy, że policjanci drogówki w okresie Świąt Wielkanocnych będą prowadzić wzmożone kontrole drogowe sprawdzając trzeźwość kierujących, prędkość oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Zabezpieczenie mieszkania
Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Miejsc,e gdzie zgromadzony jest cały dorobek naszego życia jest łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować.
Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”! Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania:
wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe,
zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer
- zadbaj o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.
Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze, warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek
wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.
Ostrożnie w „lany poniedziałek”
Święta Wielkanocne, to także okres związany z tradycją śmigusa dyngusa. Często jednak oblewanie wodą w lany poniedziałek niewiele ma wspólnego z tradycją, a właściwie wiąże się z wybrykami chuligańskimi. Stąd apel policjantów o zachowanie umiaru i kultury.
W tym czasie policja będzie reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pamiętajmy, że tradycja i zabawa związana z tym dniem powinna przebiegać w granicach rozsądku. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić ich na straty materialne (zniszczona odzież, sprzęt elektroniczny). „Polewanie” nie powinno odbywać się na ulicach – gdyż bardzo często dzieci zaabsorbowane zabawą wybiegają na jezdnię i stwarzają zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Zagrożenie stanowią też rzucane w pojazdy woreczki z wodą. Policjanci będą interweniować w przypadku zakłócenia porządku publicznego, co może skutkować mandatem.
Powyższe rady i zalecenia policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie prosimy przekazać także nie korzystającym na co dzień z internetu osobom starszym oraz dzieciom w celu zapoznania ich z zasadami bezpieczeństwa.