Wiadomości

Jest bezpiecznie

Jest bezpiecznie, także podczas spacerów po zmroku, Policja pracuje dobrze i jest skuteczna na co dzień. Takie wnioski wypływają z VI edycji Polskiego Badania Przestępczości, największego niezależnego badania opinii społecznej. 17 tysięcy osób powyżej 15 roku życia w styczniu 2013 roku oceniało stan bezpieczeństwa i pracę policjantów. Poczucie bezpieczeństwa obywateli należy do najważniejszych składowych ogólnego stanu bezpieczeństwa kraju. To poczucie jest bardzo wysokie

Jest bezpiecznie, także podczas spacerów po zmroku, Policja pracuje dobrze i jest skuteczna na co dzień. Takie wnioski wypływają z VI edycji Polskiego Badania Przestępczości, największego niezależnego badania opinii społecznej. 17 tysięcy osób powyżej 15 roku życia w styczniu 2013 roku oceniało stan bezpieczeństwa i pracę policjantów. Poczucie bezpieczeństwa obywateli należy do najważniejszych składowych ogólnego stanu bezpieczeństwa kraju. To poczucie jest bardzo wysokie – częściej niż w każdych trzech przypadkach na cztery (75,5 % respondentów) pytana osoba podkreśla, że nie boi się spacerować po zmroku w swojej okolicy. Jednocześnie 68 % Polaków dobrze ocenia pracę Policji i niemal tyle samo – 66,2 % - uważa działania Policji za skuteczne.

Pozostałe najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań społecznych to:
• Częstotliwość widywania pieszych lub zmotoryzowanych patroli Policji utrzymuje się na zbliżonym poziomie do poprzednich edycji badań – 66,8 % respondentów przynajmniej raz w tygodniu spotyka patrol, w tym 40,5 % nawet kilka razy w tygodniu
• Najważniejszą dla obywatela kwestią związaną z pracą Policji jest szybkie przybycie policjantów na miejsce zdarzenia po wezwaniu. Jest to ważne dla co drugiego respondenta (dla 50 % ogółu)
• Przyjeżdżający policjanci muszą w swoich działaniach być skuteczni – to bardzo ważne dla ponad jednej trzeciej badanych (dla 37,1 %)
• Istotne dla 36,1 % respondentów jest, aby szybko dodzwonić się pod numery alarmowe
• Badani od Policji oczekują także obecności patroli w miejscu zamieszkania ( to ważne dla 26,5 % osób, przyjmowania i nie bagatelizowania sygnałów o naruszeniu prawa (dla 20,1 %) oraz sprawnego i szybkiego prowadzenia postępowań, bez zbędnych formalności ( dla 20,1 % badanych).


W stosunku do poprzedniej edycji nie zmienił się w znaczący sposób poziom strachu przed zagrożeniami i niebezpiecznymi zdarzeniami. 35,5 % badanych boi się włamań, 27,9 % brawurowych kierowców a 24,9 % obawia się napadów. Dla 23,2 % osób powodem do uczucia zagrożenia są bójki i pobicia, natomiast kradzieży boi się 22,5 % osób.

Respondentów pytano także o ocenę zaangażowania Policji i innych podmiotów na rzecz zapewnienia Polakom bezpieczeństwa,
• 80,9 % badanych dobrze ocenia zaangażowanie Straży Pożarnej w zapewnienie bezpieczeństwa, 75,2 % dobrze ocenia zaangażowanie Policji
• W przypadku ruchu drogowego zaangażowanie Policji dobrze ocenia 75,5 % wypowiadających się.
• W zapewnieniu bezpieczeństwa imprez masowych aż 77 % Polaków pozytywnie ocenia zaangażowanie Policji w tym zakresie

Badania pokazały także, że według ponad połowy respondentów (51,5 %) wskazane jest organizowanie przez Policję debat społecznych dotyczących bezpieczeństwa. Zainteresowanie wypowiadających zwolenników debat dotyczy przede wszystkim :
• Tematyki zagrożeń dla młodzieży – chce tego tematu 89,2 % popierających debaty
• Przemocą w rodzinie – 88,2 %
• Bezpieczeństwem osób starszych – 88,1 %
• Tematyką wandalizmu – 86,4 %

Spośród zwolenników debat chęć uczestnictwa w nich wyraża 69,9 % badanych

 

źródło KGP

 

Zobacz inne teksty z kategorii Opinia publiczna

Powrót na górę strony