Przypominamy o obowiązku utworzenia korytarza życia
Przypominamy o obowiązku ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, czyli tworzenia korytarza życia na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Zgodnie z obowiązującym prawem, wszyscy kierujący zobowiązani są do umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdom służb ratowniczych, a także pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej, jeśli biorą udział w akcji ratowniczej.
Do 2019 roku szybkie i swobodne dotarcie na miejsce zdarzenia drogowego służb ratunkowych, które muszą poruszać się między stojącymi w korku samochodami, było utrudnione. Dlatego też 6 lat temu do Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dopisany został obowiązek utworzenia korytarza życia.
Jak go utworzyć? Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem zjeżdżają na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami na prawo. Po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego, kierujący mogą kontynuować jazdę uprzednio zajmowanym pasem.
Kiedy utworzyć korytarz życia? Nie czekaj, aż usłyszysz sygnały pojazdów uprzywilejowanych. Jeśli na drodze, którą się poruszasz utworzył się zator, przygotuj się, by w każdym momencie móc umożliwić przejazd służbom.
Nie blokuj przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Za utrudnianie przejazdu takim pojazdom grozi mandat karny w wysokości 500 złotych i 6 punktów.
Wszyscy kierujący zobowiązani są do umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdom służb ratowniczych oraz zarządców dróg lub pomocy drogowej, jeśli biorą udział w akcji ratowniczej. Jak w wielu innych sytuacjach, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za siebie i innych.
(materiał KWP w Katowicach)