Niszczenie plakatów wyborczych oraz umieszczanie ich niezgodnie z przepisami jest karalne
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej plakatów oraz innych materiałów wyborczych, które podlegają prawnej ochronie. Ich niszczenie, zrywanie, czy zakrywanie jest karalne. Umieszczanie ich wbrew obowiązującym regułom prawnym również jest zabronione.
W związku z zbliżającymi się wyborami, przypominamy, że usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne.
Artykuł 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń wskazuje:
- § 1. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny. (sąd może nałożyć grzywnę wysokości do 5000 zł, a mandat nałożony przez policjanta za to wykroczenie może wynieść 500 zł).
- § 2. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie, afisz lub plakat wystawiony publicznie przez instytucję artystyczną, rozrywkową lub sportową albo w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, afiszem lub plakatem, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
- Jeśli straty poniesione przez uszkodzenie baneru wyborczego przekraczają 800 zł, sprawca może odpowiedzieć za przestępstwo (zniszczenie mienia) i może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat, a w wypadku tzw. mniejszej wagi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Kodeks wyborczy normuje (art. 110) ograniczenia w rozpowszechnianiu materiałów związanych z agitacją wyborczą. Mogą być one umieszczane na:
- ścianach budynków,
- przystankach komunikacji publicznej,
- tablicach i słupach ogłoszeniowych,
- ogrodzeniach,
- latarniach,
- urządzeniach energetycznych i telekomunikacyjnych
Wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy lub właściciela tych obiektów. Plakaty wyborcze muszą być umieszczone w taki sposób, by można je było usunąć bez powodowania szkód.
Pamiętać należy, że zgodnie z art. 108 Kodeksu Wyborczego, bezwzględny zakaz agitacji wyborczej istnieje:
- na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;
- na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie;
- na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych;
- zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.
Za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów.
Policja apeluje: Szanujmy poglądy innych i wyrażajmy swoje opinie w sposób legalny i kulturalny.