Kilka cennych rad
Nie podejmuj pochopnych decyzji, które często mogą skutkować utratą znacznych kwot pieniędzy, a nawet utratę oszczędności twojego życia. Jeśli masz wątpliwości z kim rozmawiasz, lub osoba która chce wejść do twojego mieszkania wydaje ci się podejrzana dzwoń na Policję.
Nie podejmuj pochopnych decyzji, które często mogą skutkować utratą znacznych kwot pieniędzy, a nawet utratę oszczędności twojego życia. Jeśli masz wątpliwości z kim rozmawiasz, lub osoba która chce wejść do twojego mieszkania wydaje ci się podejrzana dzwoń na Policję.
Coraz częściej policjanci odnotowują przestępstwa popełniane na osobach starszych. Sprawcy pod różnym pretekstem próbują dostać się do mieszkania. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo osób starszych zwracamy się do Państwa z apelem.
Ostrzegamy mieszkańców naszego powiatu w szczególności osoby starsze i ich opiekunów przed:
- osobami, które bez bliżej określonego celu kilkukrotnie pojawiają się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania i obserwują budynki. Sprawcy dokonujący włamań bardzo często przed popełnieniem przestępstwa robią tzw. rekonesans. Do zdarzeń dochodzi zazwyczaj w godzinach nocnych, kiedy to przestępcy włamują się najczęściej poprzez rozwiercanie zamków w drzwiach i oknach lub przecinanie kłódek zabezpieczających. Włamywacze wykorzystują nieuwagę właścicieli lub ich nieobecność.
- oszustami usiłującymi wyłudzić pieniądze, podszywającymi się pod członków rodziny . Oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członków rodziny, najczęściej przedstawiają się jako wnuczkowie i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej na różne, przeważnie bardzo pilne wydatki. Po odbiór pożyczanych pieniędzy z reguły po niedługim okresie czasu, zgłaszają się już inne, nieznane osoby, wskazane przez domniemanych członków rodziny. Aby nie stać się ofiarą przestępstwa nie wolno działać w pośpiechu, przed udzieleniem pożyczki należy odłożyć jej termin na kilka dni. Informację o ewentualnej pożyczce w tym czasie należy potwierdzić u innego członka, lub najlepiej kilku członków rodziny.
- podejrzanymi osobami podającymi się akwizytorów lub inkasentów . W takim przypadku radzimy nie dawać takim osobom pieniędzy i nie podpisywać z nimi umów, każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
- oszustami próbującymi sprzedawać po okazyjnej cenie różne towary, w tym biżuterię, złoto oraz monety, które wyglądają na autentyczne lub oryginalne. Tak naprawdę sprawcy wykorzystując to, iż kupujący nie ma możliwości sprawdzić autentyczności zakupionego towaru. Pamiętajmy, że podstawą reklamacji towaru oraz ewentualnych roszczeń w stosunku do sprzedawcy jest dowód zakupu,
- udzielaniem informacji przez telefon w szczególności swoich danych personalnych lub członków rodziny, numerów i haseł do kont bankowych, oraz informacji o sowich planach życiowych lub innych członków rodziny – ankieterzy telefoniczni
- wpuszczaniem do domu osób nieznajomych. Jeżeli musicie kogoś wpuścić nie zostawiajcie go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej żeby towarzyszyli Wam sąsiedzi lub ktoś z rodziny.
Zwracamy się również z serdeczną prośbą do młodzieży, aby powyższe wskazówki i rady przekazała swoim babciom i dziadkom.
W przypadku obaw i podejrzeń co do próby popełnienia przestępstw prosimy o natychmiastowy kontakt z Komendą Powiatową Policji w Mikołowie nr tel. 032-73-77-200 lub najbliższą jednostką Policji dzwoniąc pod numer telefonu 997 lub 112.
Także państwo możecie przyczynić się do przerwania bardzo szkodliwego społecznie procederu.