Odprawa roczna mikołowskiej komendy
Wczoraj miała miejsce narada roczna Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. Spotkanie prowadził szef mikołowskiego garnizonu insp. Krzysztof Czaja. Komendant przedstawił wyniki osiągnięte przez policjantów w ubiegłym roku wskazując jednocześnie cele i główne założenia na kolejne miesiące.
Wczoraj (13.02) w budynku Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę mikołowskich policjantów za 2024 rok. Odprawę poprowadził Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie inspektor Krzysztof Czaja. Uczestniczyli w niej p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Marek Gadziński, Wicestarosta Mikołowski Jarosław Sworzeń, Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Bartłomiej Depta, Burmistrz Miasta Mikołów Stanisław Piechula, Wiceburmistrz Miasta Łaziska Górne Jan Ratka, Burmistrz Miasta Orzesze Mariusz Oleś, Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka, Wójt Gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny, Prokurator Rejonowy w Mikołowie Tomasz Rygiel, Komendant Straży Miejskiej w Mikołowie Bogusław Łuczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie Radosław Radkowski. W spotkaniu wzięła udział kadra kierownicza poszczególnych komisariatów i wydziałów komendy, policjantki, policjanci oraz pracownicy cywilni jednostki.
Insp. Krzysztof Czaja podsumował miniony rok w służbie prewencji i ruchu drogowego, pionie kryminalnym oraz w logistyce. Chcąc przybliżyć trud i zaangażowanie, jaki w codzienną pracę wkładają miejscowi policjanci, komendant omówił dzień z życia mikołowskiego garnizonu. Każdego dnia legitymowano średnio 92 osóby, kontrolowano 35 pojazdów, przeprowadzono 138 kontroli stanu trzeźwości i 27 interwencji.
San etatowy garnizonu (na dzień 31.12.2024 r.) to 180 etatów policyjnych i 15 etatów cywilnych. Tabor samochodowy przedstawia się następująco: 26 pojazdów oznakowanych (w tym 21 osobowych, 3 furgony oraz 2 motocykle) i 12 pojazdów nieoznakowanych (11 osobowych i 1 furgon).
W roku 2024 odnotowaliśmy 43 wypadki drogowe. Do najczęstszych przyczyn tych zdarzeń zalicza się nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Miały miejsce 3 wypadki śmiertelne: jeden w Wyrach i dwa w Mikołowie. W omawianym okresie zatrzymano 220 nietrzeźwych kierujących i przyjęto 1322 zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (najwięcej, tak samo jak w roku 2023 - w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości).
Szef mikołowskich mundurowych przedstawił również pracę pionu kryminalnego za ubiegły rok. Na terenie powiatu stwierdzono 1409 przestępstw, z tego wszczęto między innymi 10 postępowań dotyczących przestępstw rozbójniczych, 28 związane z uszkodzeniem ciała,158 kradzieży, 59 kradzieży z włamaniem, 57 uszkodzeń mienia oraz 5 w kategorii bójka i pobicie. Poziom wykrycia przestępczości ogółem to 77%. Kryminalni ściągnęli z rynku ponad 17 kilogramów środków odurzających. Funkcjonariusze zabezpieczyli od przestępców mienie o wartości blisko 770 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Ponadto stróże prawa zatrzymali w ubiegłym roku 49 osób poszukiwanych listami gończymi.
Podczas odprawy rocznej komendant podziękował wszystkich obecnym za wkład w prawidłowe funkcjonowanie i jakość służby mikołowskiej Policji i przybliżył wyzwania, jakie stoją przed nią w roku 2025. Inspektor Czaja wyraził nadzieję na dalszą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, na którego przedstawicieli mikołowska Policja zawsze mogła liczyć.
Następnie głos zabrał Wicestarosta Mikołowski Jarosław Sworzeń oceniając stan bezpieczeństwa w powiecie na poziomie bardzo dobrym. Podziękował za zaangażowanie na wszystkich możliwych polach działania, zwłaszcza w kategorii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących. Całość odprawy podsumował p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Marek Gadziński, który pozytywnie ocenił pracę mikołowskich policjantów.