Wiadomości

Narada roczna mikołowskiej komendy podsumowaniem 2023 roku

Data publikacji 23.02.2024

Wczoraj miała miejsce narada roczna Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. Spotkanie prowadził pełniący obowiązki szefa mikołowskiego garnizonu podinsp. Andrzej Rudolf. Komendant przedstawił wyniki osiągnięte przez policjantów w ubiegłym roku wskazując jednocześnie cele i główne założenia na kolejne miesiące.

W odprawie uczestniczyli zaproszeni goście, między innymi, Starosta Mikołowski Mirosław Duży, Przewodnicząca Rady Powiatu Mikołowskiego Barbara Pepke, Zastępca Burmistrza Miasta Mikołów Iwona Spychała - Długosz, Burmistrz Miasta Łaziska Górne Aleksander Wyra, Burmistrz Miasta Orzesze Mirosław Blaski, Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka, Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Prokurator Rejonowy w Mikołowie Tomasz Rygiel, Komendant Straży Miejskiej w Mikołowie Bogusław Łuczyk, Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu mikołowskiego Dariusz Gaschi oraz były Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie mł.insp. w st.sp. Dariusz Klimczak. W spotkaniu wzięła udział kadra kierownicza poszczególnych komisariatów i wydziałów komendy, policjantki, policjanci oraz pracownicy cywilni jednostki.

Podinsp. Rudolf podsumował miniony rok w służbie prewencji i ruchu drogowego, pionie kryminalnym oraz w logistyce. Chcąc przybliżyć trud i zaangażowanie, jaki w codzienną pracę wkładają miejscowi policjanci, komendant omówił dzień z życia mikołowskiego garnizonu. Każdego dnia legitymowano średnio 98 osób, kontrolowano 35 pojazdów, przeprowadzono 112 kontroli stanu trzeźwości i 21 interwencji.

San etatowy garnizonu (na dzień 31.12.2023 r.) to 180 etatów policyjnych i 25 etatów cywilnych. Tabor samochodowy przedstawia się następująco: 24 pojazdy oznakowane (w tym 19 osobowych, 3 furgony oraz 2 motocykle) i 14 pojazdów nieoznakowanych (13 osobowych i 1 furgon).

W roku 2023 odnotowaliśmy 43 wypadki drogowe, co oznacza wzrost o 6 w stosunku do roku 2022. Do najczęstszych przyczyn tych zdarzeń zalicza się nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Miały miejsce 3 wypadki śmiertelne: jeden w Wyrach i dwa w Orzeszu. W omawianym okresie zatrzymano 211 nietrzeźwych kierujących i przyjęto 782 zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (najwięcej, tak samo jak w roku 2022 - w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości).

Szef mikołowskich mundurowych przedstawił również pracę pionu kryminalnego za ubiegły rok. Na terenie powiatu stwierdzono 2117 przestępstw, z tego wszczęto między innymi 15 postępowań dotyczących przestępstw rozbójniczych, 34 związane z uszkodzeniem ciała, 193 kradzieże, 51 kradzieży z włamaniem, 76 uszkodzeń mienia oraz 4 w kategorii bójka i pobicie. Poziom wykrycia przestępczości ogółem to ponad 80%. Kryminalni ściągnęli z rynku ponad 35 kilogramów środków odurzających. Funkcjonariusze zabezpieczyli od przestępców mienie o wartości blisko miliona złotych na poczet przyszłych kar. Ponadto stróże prawa zatrzymali w ubiegłym roku 38 osób poszukiwanych listami gończymi. Podczas odprawy rocznej komendant podziękował wszystkich obecnym za wkład w prawidłowe funkcjonowanie i jakość służby mikołowskiej Policji i przybliżył wyzwania, jakie stoją przed nią w roku 2024. Podinsp. Rudolf wyraził nadzieję na dalszą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, na którego przedstawicieli mikołowska Policja zawsze mogła liczyć.

Następnie głos zabrał Starosta Mikołowski Mirosław Duży oceniając stan bezpieczeństwa w powiecie na poziomie bardzo dobrym. Podziękował za zaangażowanie na wszystkich możliwych polach działania, zwłaszcza w kategorii bezpieczestwa w ruchu drogowym, w tym eliminowanie z dróg nietrzeżwych kierujących. Do podanej przez komendanta statystyki odniosła się także Przewodnicząca Rady Powiatu Mikołowskiego Barbara Pepke, która zaznaczyła, by jej głos potraktować jako głos mieszkańców powiatu. Zwróciła uwagę na aktywoność mundurowych w przestrzeni publicznej, w tym relacje ze społecznością, transparentność w słubie oraz obecność Policji podczas wydarzeń i imprez plenerowych.

Powrót na górę strony