Wiadomości

Bezpieczne wakacje także dla łaziskich seniorów

Data publikacji 19.07.2023

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych wziął udział w spotkaniu w ramach, zorganizowanej przez miejscową placówkę społeczną, Strefy Sąsiedzkich Pogaduszek. St.sierż. Sebastian Kapias, który od kilku lat specjalizuje się w profilaktyce prosenioralnej, przestrzegał przed oszustami i wyjaśnił na czym polegają najczęściej występujące obecnie procedery.

Wczoraj przed południem st.sierż. Sebastian Kapias z łaziskiej jednostki Policji spotkał się z seniorami z Łazisk Górnych. Dzielnicowy został zaproszony do wzięcia udziału w przedsięwzięciu pod nazwą Strefa Sąsiedzkich Pogaduszek, którego organizatorem jest Centrum Usług Społecznych w Łaziskach Górnych. Korzystając z letniej aury, wydarzenie odbyło się przed Dziennym Domem Senior+ przy ulicy Wyszyńskiego.

Policjant omówił najczęściej pojawiające się obecnie metody działania oszustów, których ofiarami padają starsi ludzie. Przestępcy, którzy sztukę manipulacji opanowali do perfekcji, wykorzystują zaufanie seniorów i ich brak czujności. St.sierż. Kapias uczulał, by być przezornym i weryfikować informacje, które oszuści przekazują zwykle telefonicznie. Osoba po drugiej stronie przedstawia się na różne sposoby – wnuczek, pracownik pomocy społecznej, policjant, pracownik banku, a osoby starsze chętnie wdają się w rozmowę. Trzeba jednak uważać, by nie dać się zmanipulować i nie stracić oszczędności. Policjant zwrócił też uwagę na temat pokazów firm zachęcających do "okazyjnych zakupów". Seniorzy chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami i zadawali pytania dotyczącego tego, jak reagować, by szybko pozbyć się takiego telefonicznego intruza.

Dzielnicowy zachęcał uczestników do korzystania z internetrowych narzędzi: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została ona zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.

Drugim z polecanych przez mundurowego narzędzi była mobilna usługa "Moja Komenda", ułatwiająca lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę Policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

  • dzielnicowy siedzi wśród łaziskich seniorów i rozmawia z nimi
  • dzielnicowy wśród starszych ludzi
  • stojące obok siebie banery z napisami Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie oraz Centrum Usług Społecznych w Łaziskach Górnych
  • policjant, a wokół niego siedzą seniorzy
  • pracownica ośrodka pomocy społecznej robi zdjęcie swoim telefonem kolegom z pracy
  • zielony plakat, na którym widnieje napis CUS
  • baner łaziskiego ośrodka pomocy społecznej, przed nim siedzą seniorzy
  • siedzący na krześle policjant
  • siedzący na ławce pracownicy łaziskiego ośrodka pomocy
Powrót na górę strony