Wiadomości

Stan bezpieczeństwa w powiecie oceniony podczas sesji Rady Powiatu Mikołowskiego

Data publikacji 30.03.2023

29 marca w budynku Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie samorządowców, a tematem przewodnim było bezpieczeństwo mieszkańców wszystkich 5 gmin na podstawie analizy minionego roku. Działania Policji w pionach prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalnych omówił komendant podinsp. Dariusz Klimczak.

Wczoraj (29 marca) o 16.00 rozpoczęła się sesja Rady Powiatu Mikołowskiego poświęcona przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców oraz działaniom służb mundurowych w roku 2022. Służbę policjantów poszczególnych pionów omówił komendant podinsp. Dariusz Klimczak. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma aspektami funkcjonowania jednostek Policji z Mikołowa, Łazisk Górnych i Orzesza. Szef mikołowskich stróżów prawa przekazał dane w zakresie ilości funkcjonariuszy, wielkości floty (jej wiek i przebieg) jaką dysponują na co dzień oraz rodzajom działań podejmowanych w poszczególnych obszarach pracy garnizonu.

Spośród wszystkich zaistniałych w ubiegłym roku przestępstw aż 60% to typowo kryminalne (bójka i pobicie: 5, kradzieże: 194, kradzieże z włamaniem: 59, rozboje: 10, uszkodzenie rzeczy:71, uszczerbek na zdrowiu: 31). Wśród zabezpieczonych narkotyków znalazła się głównie marihuana, amfetamina i kokaina. Zatrzymano 32 osoby poszukiwane listami gończymi. W obszarze prewencji ujawniono 20356 wykroczenia (22266 w roku 2021), a czas reakcji na zdarzenia pilne to tylko 8 minut i 31 sekund. Odnotowano 37 wypadków drogowych (4 śmiertelne). Policyjna statystyka wykazała 890 kolizji (959 w roku 2021), 205 nietrzeźwych kierujących (193 w roku 2021).

Podinsp. Klimczak omówił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wskazał na 908 zgłoszeń. Zdecydowana większość (aż 440) pochodzi z gminy Mikołów, z których 227 zostało przez policjantów potwierdzonych. Najczęściej pojawiające się na mapie "kliknięcia" to problem przekraczania dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem.

Na koniec komendant określił działania priorytetowe w bieżącym roku, w szczególności poprawa bezpieczeństwa pieszych, zwiększenie wykrywalności przestępstw gospodarczych oraz wzrost ilości ściągniętych z rynku narkotyków. Wyraził też ogromną wdzięczność za jakość współpracy poszczególnych gmin z formacją. Wsparcie samorządowców jest nieodzownym elementem jakości codziennej służby.

Powrót na górę strony