Wiadomości

Odprawa roczna Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie

Data publikacji 09.02.2023

Wczoraj odbyła się odprawa roczna policjantów garnizonu mikołowskiego. Komendant jednostki podinsp. Dariusz Klimczak omówił funkcjonowanie formacji w minionym 2022 roku i podkreślił nieocenioną wartość, jaką jest bieżąca współpraca z lokalnym samorządem oraz pozostałymi instytucjami. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek.

Odprawa będąca podsumowaniem ubiegłego roku odbyła się wczoraj (8 lutego) w "Białym Domku" w Mikołowie. Gospodarzem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie podinsp. Dariusz Klimczak. W zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście: Starosta Mikołowski Mirosław Duży wraz ze swoim Zastęcpą Tadeuszem Marszolikiem, Burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, Burmistrz Łazisk Górnych Aleksander Wyra, Burmistrz Orzesza Mirosław Blaski, Wójt Gminy Ornontowice Marcin Kotyczka, Sekretarz Gminy Wyry Ewa Placha, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Mikołowie Alicja Domańska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Damian Krawczyk, Komendant Straży Miejskiej w Mikołowie Bogusław Łuczyk, Komendant Straży Miejskiej w Łaziskach Górnych Tomasz Gutorski oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Mikołów Bartłomiej Depta. Śląską Policję reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek. Obecny był także Pierwszy Zastępca szefa mikołowskich policjantów nadkom. Andrzej Rudolf, kadra kierownicza poszczególnych komisariatów i wydziałów komendy i pracownicy cywilni jednostki.

Podinsp. Klimczak podsumował 2022 rok w służbie prewencji i ruchu drogowego, pionie kryminalnym oraz w logistyce. Chcąc przybliżyć trud i zaangażowanie, jaki w codzienną pracę wkładają miejscowi policjanci, komendant omówił dzień z życia mikołowskiego garnizonu. Codziennie legitymowanych jest średnio 120 osób, kontrolowanych 38 pojazdów, przeprowadzanych 96 kontroli stanu trzeźwości i przeprowadzanych 30 interwencji.

San etatowy garnizonu (na dzień 31.12.2022 r.) to 176 etatów policyjnych i 25 etatów cywilnych. Służbę pełni 167 policjantek i policjantów. Tabor samochodowy przedstawia się następująco: 24 pojazdy oznakowane (w tym 19 osobowych, 3 furgony oraz 2 motocykle) i 14 pojazdów nieoznakowanych (13 osobowych i 1 furgon).

W roku 2022 odnotowaliśmy 37 wypadków drogowych, co oznacza spadek o 6 w stosunku do roku 2021. Do najczęstszych przyczyn tych zdarzeń zalicza się nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowy manewr skrętu.  Miały miejsce 4 wypadki śmiertelne. W omawianym okresie zatrzymano 205 nietrzeźwych kierujących i przyjęto 908 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (najwięcej w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości). Mundurowi nie zwalniają tempa i w tym roku także z całą stanowczością będą reagować na niezgodne z przepisami zachowania na drodze. Szef mikołowskich mundurowych przedstawił również pracę pionu kryminalnego za ubiegły rok. Na terenie powiatu doszło do 1935 przestępstw, z tego między innymi do 10 rozbojów, 31 uszkodzeń ciała, 194 kradzieży, 59 kradzieży z włamaniem, 71 uszkodzeń mienia oraz 5 bójek i pobić. Poziom wykrycia przestępczości ogółem to prawie 80%. W 2021 roku na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Mikołowie doszło do 1517 przestępstw, w tym między innymi do 10 rozbojów, 130 uszkodzeń ciała, 745 kradzieży, 306 kradzieży z włamaniem, 422 uszkodzenia mienia oraz 32 bójek i pobić. Kryminalni zabezpieczyli również ponad 15 tysięcy działek dilerskich środków odurzających. Funkcjonariusze wydziału kryminalnego zabezpieczyli od przestępców mienie o wartości ponad 931 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Ponadto stróże prawa zatrzymali w ubiegłym roku 30 osób poszukiwanych listami gończymi. Podczas odprawy rocznej podinsp. Klimczak podziękował wszystkich obecnym za wkład w prawidłowe funkcjonowanie i jakość służby mikołowskiej Policji i przybliżył wyzwania, jakie stoją przed nią w roku 2023.

Następnie głos zabrał Starosta Mikołowski Mirosław Duży oceniając stan bezpieczeństwa w powiecie na poziomie bardzo dobrym. Do podanej przez komendanta statystyki odniosła się także Zastępca Prokuratora Rejonowego w Mikołowie Alicja Domańska i wyraziła nadzieję, na wymierne efekty dalszej współpracy w zakresie zwalczania przestępczości kryminalnej i gospodarczej. Całość odprawy podsumował Zastępca szefa śląskich policjantów insp. Artur Bednarek. Nawiązał do kilku obszarów działań Policji, zwracając szczególną uwagę na jakość przeprowadzanych interwencji domowych, zwłaszcza w aspekcie wdrażania procedury Niebieskiej karty i ochrony osób krzywdzonych: "Trzeba izolować sprawców przemocy, aby kobiety i dzieci były bezpieczne, by ich domowy mir nie był naruszany. Dlatego stawiamy na to, aby każdy policjant, który taką interwencję podejmuje, umiał ją odpowiednio zrealizować i działać najbardziej profesjonalnie jak tylko się da". Insp. Bednarek wyraził nadzieję na pozytywne zmiany w tematyce ruchu drogowego i zaapelował do osób, które mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w miastach: "Stawiamy na to, że będzie się zmieniała infrastruktura drogowa, szczególnie w miejscach przejść dla pieszych. Nasze bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa". Na koniec podziękował wszystkim współpracującym z Policją służbom, w tym prokuraturze, która bardzo mocno wspiera formację. Poprosił także policjantów o dalszą realizację określonych na bieżący rok priorytetów.

Powrót na górę strony