Policjanci na Młodzieżowym Kongresie "Bo pokój to misja nas wszystkich"
W minionym tygodniu w łaziskiej bibliotece odbył się Kongres Młodzieżowy pod hasłem "Bo pokój to misja nas wszystkich", w efekcie czego powstał list z apelem młodych ludzi, który wkrótce trafi do siedziby ONZ. Wydarzenie było zwieńczeniem warsztatów zorganizowanych z okazji grudniowego Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W przedsięwzięcie zaangażowała się także Policja, która od ponad 6 lat pracuje w oparciu wystandaryzowany model zadań do realizacji zakresie praw i wolności człowieka.
W czwartek 12 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Kongres Młodzieżowy, na którym zostały zaprezentowane efekty pracy uczniów z łaziskich i mikołowskich szkół podstawowych i średnich. Całe wydarzenie ma swój początek w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Święto przypada corocznie 10 grudnia i staje się czasem do dyskusji i refleksji na temat najistotniejszych spraw dla każdego z nas, zwłaszcza w dobie trwającej na Ukrainie wojny. Organizatorem wydarzenia było miasto Łaziska Górne, Centrum Usług Społecznych w Łaziskach Górnych, Miejska Biblioteka Publiczna w Łaziskach Górnych oraz Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie i łaziski komisariat.
Podczas kongresu młodzież pokazała stworzony wcześniej list - apel o pokój, który na kanwie wojny w Ukrainie, zawiera ich myśli i odczucia związane z podstawowym prawem człowieka - prawem do bezpieczeństwa. W czasie miesięcznych warsztatów ich uczestnicy stworzyli też film, w którym manifestują swój sprzeciw wobec wojny i łamaniu elementarnych zasad godnego traktowania.
Gościem specjalnym spotkania był dr hab. nauk prawnych Adam Bodnar - działacz na rzecz praw człowieka, profesor uczelniany na Uniwersytecie SWPS, były wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Rzecznik Praw Obywatelskich, który przeprowadził z uczniami dyskusję w tematyce pokoju i chęci budowania świata w oparciu o stworzony przez nich manifest.
Następnie odczytany został list Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach dr Aleksandry Wentkowskiej, w którym nawiązała ona do czasów II Wojny Światowej i ustalonego po niej nowego ładu i regulacji pranych. Pełnomocnik podziękowała młodzieży za tak ogromne zainteresowanie tematem.
Mł.asp. Ewa Sikora z mikołowskiej komendy przedstawiła rolę Policji w kształtowaniu praw człowieka, referując rolę i zadania pełnomocników ds. ochrony praw człowieka w formacji mundurowej, którzy działają już od ponad 18 lat. Ich priorytetem jest podniesienie jakości i efektywności pracy Policji poprzez popularyzację praw człowieka i podwyższanie kompetencji zawodowych funkcjonariuszy i pracowników formacji.
Na spotkaniu obecny był także Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł.insp. Krzysztof Kazek, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie nadkom. Andrzej Rudolf oraz Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych podkom. Mateusz Serafin.
Na zakończenie kongresu uczestnicy mieli okazję przyłączyć się do apelu, poprzez złożenie swojego podpisu na liście, który lada moment trafi do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych.
zdjęcia: Gazeta Łaziska
Film VID-20230114-WA0018.mp4
Pobierz plik VID-20230114-WA0018.mp4 (format mp4 - rozmiar 16.76 MB)
Pliki do pobrania
-
Tekst z filmu
18.65 KB