Policyjna statystka ruchu drogowego przedstawiona na Komisji Bezpieczeństwa w mikołowskim Starostwie Powiatowym
W miniony piątek w Starostwie Powiatowym w Mikołowie odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa. Wśród omówionych tematów znalazła się, między innymi, statystyka ruchu drogowego po zmianach przepisów w zakresie pierwszeństwa pieszych na oznakowanych przejściach oraz zmian w taryfikatorze mandatów za przekroczenie limitów prędkości. Dane przedstawił Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie nadkomisarz Andrzej Rudolf.
W piątek 16 grudnia o godzinie 12.00 rozpoczęło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym, którego gospodarzem był starosta Mirosław Duży. Omówione tematy dotyczyły kwestii przebywających na terenie powiatu mikołowskiego uchodźców, funkcjonowania szpitala i podstawowej opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa pożarowego, a także bezpieczeństwa na drogach. Policję reprezentował nadkom. Andrzej Rudolf, który na co dzień nadzoruje pion prewencji i ruchu drogowego. Zastępca szefa mikołowskich mundurowych skomentował efekty ostatnich zmian legislacyjnych dotyczących bezpieczeństwa pieszych. Wyjaśnił zebranym wprowadzone regulacje prawne przedstawiając statystkę zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Okazuje się, że nowe elementy w tzw. kodeksie drogowym nie miały większego przełożenia na liczbę wypadków i kolizji. Przed wejściem w życie nowych przepisów mikołowska drogówka odnotowała 37 zdarzeń, a po zmianie 41. Liczba wypadków przed zmianami wynosiła 14, a po - 17. Niestety, piesi nadal nie dbają o to, by być widocznym na ulicach. Mimo ciągłych apeli o noszenie odblaskowych elementów, prośby te nie trafiają do zdecydowanej większości osób.
Nadkom. Rudolf odniósł się także do zmian w taryfikatorze mandatów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. W tym aspekcie widać, że kierujący dbają o zawartość swoich portfeli, jeżdżą wolniej, na co wskazuje niemalże 25-procentowy spadek odnotowanych wykroczeń. Szczególnie spadła liczba przekroczeń limitów w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h: z 22 w 2021 roku do 7 w obecnym. Zastępca szefa mikołowskich policjantów wskazał newralgiczne miejsca w powiecie mikołowskim takie jak skrzyżowanie "wiślanki" z DK 44 w Mikołowie, DK 44 z DW 928 (tzw. Górka Mikołowska") czy orzeski fragment DK 81 w dzielnicy Gardawice wskazując jednocześnie proponowane przez mundurowych rozwiązania, które w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.