Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie mikołowskim
Internetowe narzędzie służące mieszkańcom danego rejonu i będące jednocześnie doskonałym kanałem przepływu informacji między obywatelami a Policją działa od 6 lat. Z roku na rok coraz prężniej. Od stycznia do końca września w powiecie mikołowskim odnotowano ponad 700 zgłoszeń, z czego największą liczbę stanowi przekroczenie dopuszczalnej prędkości.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji, za pomocą której każdy obywatel w trosce o bezpieczeństwo ma możliwość dzielenia się informacjami o potencjalnych zagrożeniach z Policją. To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi obszarami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. I to bez wychodzenia z domu. Od 6 lat z powodzeniem służy także mieszkańcom całego powiatu mikołowskiego.
Katalog zgłoszeń, które można nanieść na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo szeroki. Analizując funkcjonowanie platformy można stwierdzić, że mieszkańcy naszego powiatu najczęściej dokonywali zgłoszeń: przekroczenia dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, dzikie wysypiska śmieci.
Z narzędzia korzystają nie tylko obywatele czy Policja, ale również inne służby i instytucje, mające za zadanie dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Nasi partnerzy nie tylko zapoznają się z naniesionymi zagrożeniami, ale również biorą czynny udział w procesie weryfikacji i eliminacji zagrożeń. W wielu przypadkach czynią to samodzielnie. Od początku tego roku do końca września mieszkańcy powiatu mikołowskiego dokonali 709 zgłoszeń, z czego 326 w Mikołowie, 197 w Orzeszu, 57 w Łaziskach Górnych, 47 w Ornontowicach i 82 w Wyrach.
Zachęcamy Państwa do aktywności i zgłaszania poprzez aplikację zagrożeń. Przypominamy jednocześnie, iż z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.