Wiadomości

Weekend z nietrzeźwymi kierowcami

Policjanci regularnie eliminują z dróg kierowców, którzy decydują się na ryzykowny krok i wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. W miniony weekend mundurowi zatrzymali 4 kierujących "na podwójnym gazie", z czego 2 osoby to dodatkowo sprawcy drogowych kolizji.

Od początku roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz komisariatów w Orzeszu i Łaziskach Górnych zatrzymali łącznie 82 kierujących pod wpływem alkoholu (za kierownicą samochodu, motocykla, roweru). Wśród nich 14 osób był w stanie po użyciu alkoholu (poniżej 0,5 promila), zdecydowana zaś więszkość - w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

W miniony weekend w ręce mundurowych wpadło aż 4 nietrzeźwych, a 2  z nich to dodatkowo sprawcy kolizji:

21 maja, około godziny 12:30: Łaziska Górne, ulica św. Barbary: kierujący motorowerem 37-latek najechał na tył mercedesa, którego kierujący zatrzymał się, by wykonać manewr skrętu w lewo. Badanie stanu trzeźwości kierującego jednośladem wykazało ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie, a motorower nie posiadał aktualnych badań technicznych.

21 maja, około godziny 17:10: Łaziska Górne, ulica św. Barbary: kierujący mazdą zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod nadjeżdżający radiowóz. Policjantom udało się uniknąć zderzenia i natychmiast zawrócić za podejrzanie zachowującym się kierowcą. Ten, zamiast zatrzymać się - gwałtownie przyspieszył chcąc uniknąć spotkania z mundurowymi. Chwilę później 20-letni mieszkaniec Łazisk Górnych był już w rękach funkcjonariuszy. Badanie alkomatem wykazało w organizmie kierowcy 1,7 promila alkoholu. Okazało się, że mężczyzna niewiele wcześniej spowodował dwie kolizje drogowe. Najpierw najechał na tył innego, jadącego przed nim samochodu, a w innym miejscu uderzył w krawężnik i drzewo. 20-latek stracił prawo jazdy, a jego sprawa trafi do sądu.

Alkohol to jeden z głównych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Dopuszczalny poziom jego stężenia we krwi kierowcy wynosi, nieprzekraczalnie 0,2‰ (0,2 promila we krwi).

  • Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2‰ do 0,5‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3), określa się to jako stan po użyciu alkoholu.
  • Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości.

Mikołowska drogówka apeluje do kierowców, by ci po alkoholu nie wsiadali za kierownicę. Skutki takiego nieodpowiedzialnego zachowania mogą być tragiczne. Każdy z nas ma prawo bezpiecznie dotrzeć do celu!

 

Powrót na górę strony