Garnizon mikołowski podczas obchodów 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tysiącach obywateli II Rzeczypospolitej, w tym oficerów Policji Państwowej. Mundurowi z garnizonu mikołowskiego, tradycyjnie już złożyli hołd policjantom poległym wiosną 1940 roku...
W czasie całej II wojny światowej zginęło lub zostało zamordowanych około 13 tysięcy spośród 36 tysięcy polskich policjantów. Ponad 1,2 tysiąca z nich pochodziło ze Śląska. Dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD, na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, dzień 13 kwietnia został uchwalony 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Każdego roku kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie bierze udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia z tamtego okresu.
Dzisiaj szef mikołowskich policjantów nadkomisarz Dariusz Klimczak wraz z Komendantem Komisariatu Policji w Orzeszu komisarzem Rafałem Ciesielskim oraz Komendantem Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych nadkomisarzem Sebastianem Krzysztofikiem, przyjechali do mikołowskiej dzielnicy Bujaków. Tam, przy kościele świętego Mikołaja, znajduje się tablica z nazwiskami pochodzących z Mikołowa policjantów, pomordowanych w Kalininie wiosną 1940 roku. Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu w Ornontowicach przy pomniku "Ku pamięci pomordowanych przez NKWD policjantów pochodzących z Ornontowic". W obecności przedstawicieli samorządu, ze Starostą Mikołowskim na czele, mundurowi uczcili pamięć i złożyli hołd ofiarom tej tragedii.