Działania Policji ze Strażą Ochrony Kolei
Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne. Ich celem była ocena nieprawidłowych zachowań kierowców w rejonie przejazdów kolejowych. Akcję przeprowadzono przy wsparciu policjantów śląskiej drogówki oraz funkcjonariuszy katowickiej Straży Ochrony Kolei.
Zachowanie szczególnej ostrożności, a także nieignorowanie czerwonego światła i znaku STOP, to podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakich powinniśmy przestrzegać w rejonie przejazdów kolejowych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, w miniony piątek policjanci z mikołowskiej komendy, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach, pojawili się w rejonach wybranych przejazdów kolejowych na terenie powiatu mikołowskiego. Mundurowi, wspierani przez śląską drogówkę, wykorzystali drona i obserwowali, jak zachowują się kierujący pojazdami, reagując na wszelkie nieprawidłowości. Policjanci Informowali kierowców o tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów drogowych.
Zachowanie ostrożności nie kosztuje nas nic, może zaś uratować nam życie. Zderzenie z rozpędzonym składem kolejowym w zdecydowanej liczbie przypadków kończy się tragicznie. Maszynista nie może natychmiast zatrzymać rozpędzonego pociągu, którego lokomotywa waży nawet 80 ton. Droga hamowania pociągu, to około 1000 metrów. Siła, z jaką uderza w samochód, jest porównywalna do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Dlatego bądźmy ostrożni - pośpiech może nas zgubić! Ryzykowne zachowania, jakie podejmują kierowcy, to przejeżdżanie przez przejazd mimo migającego, czerwonego światła, próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania się rogatek lub ich omijanie, a także brak reakcji na znak STOP.
Obowiązujący od 1 stycznia nowy taryfikator mandatów, bardzo surowo traktuje uczestników ruchu przekraczających przejazdy kolejowe niezgodnie z przepisami, niezależnie od tego, czy jest się pieszym, czy też kierowcą pojazdu.
Ci drudzy muszą mieć się szczególnie na baczności. Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim grozi mandatem 1000-złotowym. Dokładnie taką samą kwotę przewidziano za wyprzedzanie przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi.
Jeszcze wyższą karą, bo 2000 złotych, zagrożone jest naruszenie na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym.
Również mandat 2000 złotych otrzyma kierowca, który wjedzie na przejazd kolejowy, jeśli nie ma za nim miejsca do jego opuszczenia.
Znacznie niższe mandaty, bo po 300 złotych, grożą za zatrzymanie się na przejeździe kolejowym lub tramwajowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu. Również za nieusunięcie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, lub nieostrzeganie kierującego pojazdem szynowym, jeśli usunięcie pojazdu z torowiska jest niemożliwe.
250-złotowy mandat otrzyma kierujący omijający inny pojazd, który czeka na otwarcie ruchu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, jeśli wymagało to wjechania na część jezdni do ruchu w przeciwnym kierunku.
Film VID-20220328-WA0006.mp4
Pobierz plik VID-20220328-WA0006.mp4 (format mp4 - rozmiar 14.14 MB)