Wiadomości

Pomóc młodzieży zrozumieć seniora - policyjni profilaktycy na pokazie "symulatora starości"

Data publikacji 28.10.2021

Podczas trwającej w powiecie mikołowskim kampanii "Pomosty - łączymy pokolenia", policjanci z mikołowskiej komendy spotkali się z uczniami miejscowego liceum, by pokazać im z jakimi problemami na codzień zmagają się osoby w podeszłym wieku. Mundurowi starali się uświadomić młodzieży, dlaczego trzeba wykazać się wobec seniorów empatią i wspomagać ich w najprostszych czynnościach. W trosce o osoby starsze, policyjni profilaktycy zachęcają też do propagowania działań informacyjnych, które pomogą uchronić nasze babcie i dziadków przed oszustami.

Wypełnienie dowolnej ankiety, prosta czynność na telefonie, wlanie wody do plastikowego kubka, czy zwyczajne przejście przez jezdnię. Z takimi zadaniami zmierzyli się w środę uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mikołowie, którzy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w podczas powiatowej kampanii "Pomosty - łączymy pokolenia".

Mając do dyspozycji wypożyczony przez Starostwo Powiatowe w Mikołowie „symulator starości”, młodzież miała okazję doświadczyć, z jakimi problemami natury fizycznej zmagają się osoby w podeszłym wieku. Składające się z kilkunastu części urządzenie, pozwala użytkownikowi poznać i doświadczyć typowych dla wieku starczego zmian w organizmie i związanych z tym trudności: trudności w poruszaniu się, czy problemów ze słuchem oraz wzrokiem.

O zrozumienie, empatię i szacunek wobec seniorów oraz konieczność niesienia im pomocy, apelował młodszy aspirant Artur Ceran. Policyjny profilaktyk od samego początku wraz ze specjalistą do spraw polityki prosenioralnej starostwa - Sabiną Grzywok, współtworzą ten projekt. W jego założenia mundurowy wplata elementy profilaktyki, dotyczące ochrony seniorów przed oszustwami metodą "na wnuczka", "na policjanta" czy "pracownika administracji". Rola młodych osób, doskonale obeznanych w świecie Internetu, zdaje się być w tym przypadku nieoceniona. Dlatego tak ważnym jest, by podnosić świadomość uczniów i ich rolę w zapobieganiu przestępstwom, których ofiarami padają starsi ludzie.

  • młodzież oraz nauczyciele siedzący na krzesłach w auli szkoły
  • policjanci pomagają uczniowi ubrać sprzęt - symulator starości
  • rękawice i inne elemenenty symulatora starości
  • kartka A4 z dotycząca młodzieżowego slangu
  • ubrany w symulator starości uczeń stara się odczytać tekst z kartki
  • siedzący na krześle, ubrany w symulator starości, uczeń, trzyma w rękach kule i stara się wstać. Obok niego policjant i starsza kobieta
  • elementy skladające się na symulator starości
  • siedzący na krzesłach uczniowie
  • policjanci pomagają uczniowi założyć sprzęt - symulator starości. Scena ma miejsce w auli szkoły średniej
  • policjant pomaga uczniowi przejść kawałek drogi z tak zwanym balkonikiem
  • policjant pomaga uczniowi w pokonaniu trasy przy pomocy symulatora starości
  • policjanci pomagają uczniowi, który ma na sobie symulator starości, wejść na schody. Pozostali uczniowie przyglądają się sytuacji

Film VID-20211027-WA0036.mp4

Pobierz plik VID-20211027-WA0036.mp4 (format mp4 - rozmiar 11.16 MB)

Nagranie audio 20211028_123557.m4a

Powrót na górę strony