Uroczystości ku czci policjantów II RP
Na terenie powiatu mikołowskiego po raz kolejny uczczono pamięć policjantów pomordowanych w okresie II wojny światowej. Z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w parafii w Ornontowicach odprawiona została msza święta, a następnie uczestnicy uroczystości na miejscowych cmentarzach oddali hołd poległym mundurowym. Środowisko policyjne reprezentowali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz kierownictwo mikołowskiej jednostki.
Tegoroczna uroczystośc 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej bardzo przypominała tą z 2020 r. Rozpoczęła się w niedzielę 19 września przed południem mszą świętą w Kościele Świętego Michała Archanioła w Ornontowicach. Inicjatorem była prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 z siedzibą w Katowicach - Teresa Bracka.
Na uroczystości Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Romana Rabsztyna reprezentował Zastępca Naczelnika Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach nadkom. Adam Marekwica. Garnizon mikołowski reprezentowali: Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie nadkom. Andrzej Rudolf oraz Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Orzeszu nadkom. Dariusz Widuch.
Druga część uroczystości odbyła się na pobliskim cmentarzu, gdzie przy pomniku "Ku pamięci pomordowanych przez NKWD policjantów pochodzących z Ornontowic", zgromadzeni oddali hołd, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W podobny sposób uczestniczący w uroczystości mundurowi uczcili pamięć mikołowskich policjantów pomordowanych przez NKWD przy Sanktuarium Matki Bożej w Mikołowie-Bujakowie, gdzie znajduje się poświęcony im kamienny obelisk.
Oprawę lektorską zapewnił mł. asp. Patryk Polok z Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, a o oprawę muzyczną związaną z policyjnym ceremoniałem, zarówno w trakcie mszy świętej, jak i na cmentarzu, zadbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." działa już 31 lat i daje nieocenione świadectwo losów grupy zawodowej jaką była Policja II RP, szczególnie doświadczona podczas II wojny światowej.
Film VID-20210919-WA0034.mp4
Pobierz plik VID-20210919-WA0034.mp4 (format mp4 - rozmiar 14.1 MB)