Metodą "na policjanta" straciła ponad 40 tysięcy złotych. Policja nieustannie apeluje o czujność i rozwagę!
Zmanipulowana i oszukana mieszkanka Łazisk Górnych straciła 43 tysiące złotych. Kobieta była przekonana, że rozmawia z policjantem, dlatego bez wahania dokonała przelewu środków finansowych. Mikołowska Policja przestrzega przed tego rodzaju procederami i przypomina o zasadzie ograniczonego zaufania!
W miniony piątek (20 sierpnia) wieczorem do mikołowskiej komendy zgłosiła się 35-letnia mieszkanka powiatu, która została oszukana na pokaźną sumę. Straciła blisko 50 tysięcy złotych wierząc w prawdomówność kontaktującego się z nią mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjnariusz Policji. Zmanipulowana przez oszusta kobieta wykonała internetowy przelew bankowy tracąc w jednej chwili zgromadzone na koncie środki.
Policjanci radzą, aby:
- bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania,
- informować Policję o każdej próbie oszustwa pod numerem alarmowym 112 lub bezpośrednio na numery służby dyżurnej jakiejkolwiek komendy,
- krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
- konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
- nie otwierać drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu samotnie,
- nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
- prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za policjanta – do czego każdy ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie skontaktować się z daną instytucją w celu potwierdzenia, czy osoba faktycznie pełni w niej służbę.