Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - jak działa w powiecie mikołowskim?

Data publikacji 27.04.2021

Narzędzie wyjątkowo pomocne zarówno Policji, a przede wszystkim mieszkańcom. Służy jednym i drugim eliminować szereg nieporządanych i społecznie szkodliwych zachowań i zjawisk. Od stycznia 2021 roku w powiecie mikołowskim odnotowano 289 zgłoszeń, z czego 56 zakwalifikowano jak żart/pomyłę. Mundurowi zachęcają do korzystania z mapy.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.

KMZB - bo tak w skrócie określamy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, działa już od 2016 roku. Po niespełna 5 latach funkcjonowania można powiedzieć, iż spełnia ona swoją rolę, bedąc swego rodzaju łącznikiem między Policją, a lokalną społecznością.

Mundurowi z mikołowskiej prewencji właśnie podsumowali jej statystki w powiecie w okresie 1 stycznia do 27 kwietnia 2021 roku. Odnotowano łącznie 289 zgłoszeń, z czego 115 zostało potwierdzonych. Obecnie 13 jest na etapie weryfikacji, a 56 przypadków uznano jak żart/pomyłkę.

Wśród wszystkich tzw. kliknięć na mapie nawięcej dotyczy :

  • problemu wśród kierujących pojazdami - przekraczania dozwolonej prędkości
  • nieprawidłowego parkowania, zwłaszcza w rejonie osiedli mieszkaniowych
  • oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej

Przypominamy jednak:

 

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

 

Powrót na górę strony