O wzajemnym szacunku wśród uczniów i poszanowaniu praw drugiego człowieka
Policyjni profilaktycy spotkali się z uczniami jednej z orzeskich podstawówek. Wykorzystując fakt, że dzieci klas I-III realizują naukę w trybie stacjonarnym, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego, z najmłodszymi mieszkańcami Orzesza dyskutowali czym jest godność drugiego człowieka, co się z tym wiąże oraz jak ważny jest wzajemny szacunek w rówieśniczej grupie.
Tym razem słuchaczami na temat czynników determinujących agresję wśród młodych ludzi byli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 w Orzeszu. Mł.asp. Artur Ceran z Zespołu ds. profilaktyki mikołowskiej Policji przedstawił definicję przemocy, która nazywana jest nie inaczej jak mobbing lub dręczenie, podkreślając, że jest to zjawisko dosyć powszechne w środowisku szkolnym. Pod tym pojęciem kryje się przemoc fizyczna, ale także przemoc słowna, wyrażana poprzez wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików, memów, gifów lub innych form wyrazu wobec konkretnej osoby.
Policjant omówił konsekwencje prawne i karne wynikające ze stosowania przemocy, podkreślając, że jest ona przestępstwem i może przyjmować różne formy, które są ścigane prawnie. Dodał, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez pryzmat obawy przed konsekwencjami karnymi, ale także moralnymi wynikającymi z faktu krzywdzenia drugiego człowieka.
Z kolei sierż. Izabela Kempka przestrzegała dzieci przed wysyłaniem swoich zdjęć w internecie albo za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo, kiedy i do czego takie zdjęcia zostaną wykorzystane. Podobnie wygląda sytuacja z nawiązywaniem znajomości i umawianiem się na spotkania z zupełnie obcymi osobami. Nigdy nie ma pewności, kto prowadzi korespondencję, czy nie jest to ktoś, kto chce wyrządzić młodemu człowiekowi krzywdę.
foto: KPP Mikołów