O kulturze w Internecie - policyjny profilaktyk na lekcjach on-line
Internet to potężna przestrzeń. To też miejsce spotkań wielu młodych ludzi, którzy kryją się pod swoimi nickami i awatarami. Tak samo jak w bezpośrednich kontaktach, w sieci obowiązują pewne zasady. O netykiecie i konsekwencjach jej łamania, hejcie i mowie nienawiści, z młodzieżą jednej z mikołowskich szkół średnich rozmawiał policyjny profilaktyk. Podczas lekcji on-line zachęcał uczniów do wzajemnego szacunku, nawiązując tym samym do obchodzonego wczoraj Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Komunikacja przez Internet przebiega inaczej niż ta bezpośrednia. Jednak w dobie pandemii stała się głównym narzędziem do porozumiewania się. Wykorzystując sieć my dorośli wykonujemy swoją pracę, a uczniowie realizują obowiązek nauki. Jak w każdym aspekcie społecznego życia - tak i tutaj, pojawia się sporo zagrożeń, a naruszanie podstawowych zasad komunikacji to jeden z elementów aspołecznych zachowań.
Wczoraj przed południem profilaktyk z mikołowskiej komendy, mł. asp. Artur Ceran spotkał się uczniami Zespołu Szkół Technicznych z Mikołowa. Lekcja on-line poświęcona została netykiecie czyli zasadom savoire-vivre'u w sieci oraz zjawisku hejtu i mowie nienawiści, która niejako panoszy się w social-mediach, na komunikatorach czy forach internetowych. To brutalny dowód na to, że internetowe słowo potrafi krzywdzić. W Internecie bowiem każdy czuje się anonimowy i często przekraczane są granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Walka z tym zjawiskiej jest trudna. Jednak hejter nie jest bezkarny. Taka osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej.
Podczas zajęć mundurowy informował o odpowiedzalności nieletnich za aspołeczne zachowania w sieci i zachęcał uczniów do wzajemnego szacunku, tolerancji oraz respektowania podstawowych praw człowieka. W grudniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tym bardziej więc spotkanie policjanta z uczniami przybrało bardziej doniosły wymiar.
Walka z hejtem – o tym warto pamiętać:
- Reaguj szybko. Jeżeli uważasz, że stałeś się / stałaś się ofiarą hejtu, nie wolno dać agresorowi przyzwolenia na takie działania. Chroni cię prawo – skorzystaj z tego
- Zbierz wszystkie materiały jakie tylko się da – forma jest absolutnie dowolna. Pamiętaj o tym, by po stworzeniu kopii nie usuwać niczego z urządzeń / platform źródłowych
- Udaj się do jednostki Policji właściwej dla twojego miejsca zamieszkania. Ułatwi ci to późniejszy kontakt z funkcjonariuszami.
Jeżeli hejt dotyczy osoby małoletniej (np. jesteś rodzicem), obejmij dziecko opieką psychologa, pedagoga szkolnego. Zgłoś się pod numer zaufania: 116 111 oraz znajdź informacje na ten temat na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.