Wiadomości

Straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w barierki. Była nietrzeźwa

Data publikacji 04.12.2020

W Orzeszu-Gardawicach na krajowej "wiślance" doszło do kolizji. Kierująca osobówką straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w barierki energochłonne. Na wyrwane z zawieszenia pojazdu koło najechała inna kierująca. Okazuje się, iż odpowiedzialna za zdarzenie mieszkanka Łazisk Górnych była pijana. Wykonane przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organiźmie. Kobieta stanie przed sądem. Grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności.

Do groźnej sytuacji doszło wczoraj (3 grudnia) około godziny 22.00 na orzeskim odcinku DK 81 na pasie w kierunku Katowic. Jak wynika z ustaleń policjantów drogówki, kierująca volkswagenem, 39-letnia mieszkanka Łazisk Górnych w pewnym momencie utraciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożne barierki. Wyrwane z zawieszenia koło samochodu spowodowało, że kierująca wpadła w poślizg. Dodatkowo, jadąca za volkswagenem, kierująca oplem 30-latka, najechała na toczące się po drodze koło.

Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Policjanci mówią, że obie panie miały sporo szczęścia, bowiem przy większym ruchu na takiej trasie, mogłoby dojść do tragedii.

Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne obu samochodów oraz prawo jazdy odpowiedzialnej za kolizję 39-latki. Okazało się bowiem, iż była ona pijana. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jej organiżmie ponad 2 promile alkoholu.

Wczorajsza sytuacja to kolejny przykład na tezę, iż nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Alkohol powoduje szereg upośledzeń w organiźmie:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Pomimo licznych działań prewencyjnych i nasilonych kontroli drogowych, wciąż nie brakuje pijanych kierowców, dlatego tak ważna jest społeczna reakcja, policjanci apelują o przekazywanie informacji dotyczących nietrzeźwych kierowców. Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo!

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys.zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tys.zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Powrót na górę strony