Wiadomości

Tzw. Etap odpowiedzialności - policjanci kontrolują placówki handlowe

Data publikacji 03.12.2020

Policyjne patrole niemalże każdego dnia spotkać można na terenie placówek handlowych powiatu mikołowskiego. Mundurowi sprawdzają czy w związku z ponownym otwarciem galerii i pasaży w centrach handlowych miejsca te funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Stosowanie w tych właśnie miejscach obostrzeń związanych z dystansem społecznym, zakrywaniem ust i nosa oraz dezynfekcją rąk, wpływa na nasze zdrowie.

Od soboty (28.11.2020) na terenie całego kraju, zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzono możliwość handlu na terenie sklepów wielkopowierzchniowych, czyli galeriach, parkach i centrach handlowych. Jednak żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa wprowadzono na terenie placówek handlowych znaczne ograniczenia w ilości klientów. Nasza społeczna odpowiedzialność i prowadzone przez policjantów kontrole policjantów pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się niewidocznego dla nas wirusa.

Dlatego przypominamy, że w placówkach handlowych oraz na poczcie obowiązuje limit klientów: w sklepach do 100 m2 - 1 osoba na 10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Przez cały czas jest obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk. Od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte zostały galerie handlowe i parki handlowe. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw, których funkcjonowanie jest zawieszone.

Trzeba pamiętać także o godzinach dla osób w wieku powyżej 60 lat, którzy od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 12 w sklepach, drogeriach, aptece oraz na poczcie mogą przebywać i robić zakupy wyłącznie tylko oni. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. UWAGA! 24 grudnia nie obowiązują godziny dla seniora.

Dlatego policjanci z Mikołowa w dalszym ciągu będą kontrolować stosowanie obostrzeń, szczególnie teraz przed zbliżającymi się Świętami. Działania podejmowane będą także wspólnie z pracownikami Sanepidu. Regularne kontrole mają na celu nie tyle karanie, co przede wszystkim informowanie o skutkach lekceważenia nakazów i zakazów. Zachęcamy do zapoznania sie z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa i ograniczeniami na stronie internetowej www.gov.pl

Pamiętajmy, że to od nas wszystkich zależy, czy wirus rozprzestrzeni się na większą ilość osób powodując zagrożenie dla życia i zdrowia naszych rodzin.