Wiadomości

Na liczniku 102 km/h. Kierowca stracił prawo jazdy

Data publikacji 06.11.2020

Policjanci z mikołowskiej grupy SPEED zatrzymali kolejnego kierowcę, którego '"ciężka noga" pozbawiła prawa jazdy. Mieszkaniec powiatu rybnickiego pędził jedną z ulic w Orzeszu mając na liczniku 102 km/h. Na najbliższe 3 miesiące musi więc poszukać innego sposobu podróżowania. Policjanci apelują do wszystkich kierowców o zachowanie rozsądku na drodze i jazdę zgodnie z przepisami.

23-letni mieszkaniec Szczejkowic ( powiat rybnicki)  do policyjnej kontroli został zatrzymany w Orzeszu na ulicy Mikołowskiej w minioną środę, 4 listopada. Kierujący fordem transitem w pewnym momencie osiągnął prędkość 102 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Spotkanie z policjantami zakończyło się dla niego mandatem w wysokości 400 zł oraz 10 punktami karnymi. Ponadto, stracił swój dokument prawa jazdy. Przypominamy, że kierowca, który w obszarze zabudowanym przekroczy dopuszczalną w tym miejscu prędkość o więcej niż 50km/h, straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Okres ten może zostać przedłużony do 6 miesięcy, jeśli w dalszym ciągu będzie kierował pojazdem. Jeśli w przedłużonym okresie kierowca ponownie siądzie za kierownicą, wówczas starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania.

Od początku roku do 6 listopada na drogach powiatu mikołowskiego policjanci drogówki zatrzymali 45 dokumentów prawa jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. W analogicznym czasie roku 2019 zatrzymano 22 takie dokumenty. Tendencja wzrostowa nie jest zatem pomyślna dla kierowców i stawia ich raczej w złym świetle. A nadmierna prędkość i jej niedostosowanie do warunków drogowych to najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków drogowych, która pozostaje niezmienna od lat.

Należy zaznaczyć, że ten główny grzech kierowców jest niebezpieczny nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Powrót na górę strony