Truck&Bus - drogówka podsumowała dwudniowe działania
Ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy - to główny cel ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych pod nazwą Truck&Bus. Po raz kolejny akcja została przeprowadzona także przez mikołowskich stróżów prawa. Przed dwa dni, 12 i 13 października, od 06.00 do 22.00, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego pełnili służbę w terenie przyglądając się szczególnie kierującym busami i ciężarówkami. Dziś podsumowują efekty.
foto: policjant w trakcie kontroli czasu pracy kierowcy przy użyciu programu tachospeed
Na kierowcach i przewoźnikach wykonujących przewozy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżujących autobusami i tzw. busami.
Policja w czasie prowadzonych działań zwraca uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, szczególnie busami. Między innymi funkcjonariusze sprawdzą czy liczba pasażerów nie przekracza liczby określonej w dowodzie rejestracyjnym. Kontroli poddawane są również pojazdy wykonujące międzynarodowy i krajowy transport drogowy rzeczy.
Podczas prowadzonych działań w ramach akcji Truck&Bus policjanci zwracają uwagę na:
- stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz sposób mocowania ładunków,
- czas pracy kierowców,
- sposób przewożenia osób i rzeczy.
W czasie działań odbywają się również kontrole stanu trzeźwości kierujących oraz kontrole w zakresie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.
Dobór miejsc kontroli następuje na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy na wybranych odcinkach dróg.
foto: kontrola kierującego cieżarówki, Mikołów, parking przy ulicy Gliwickiej
W dniach 12 i 13 października działania realizowane były na terenie całego powiatu mikołowskiego. Wzięło w nich udział 21 policjantów ruchu drogowego pod bezpośrednim nadzorem Naczelnika kom. Lucjana Kreta oraz jego Zastępcy asp.sztab. Marka Ścierskiego. Skontrolowano 90 pojazdów, w tym 4 autokary i 62 ciężarówki, ujawniając tym samym 30 przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego, między innymi:
- 2 dotyczące naruszenia zasad działania tachografów
- 5 nieprawidłowości w zabezpieczeniu ładunku
- 4 przekroczenia prędkości
- 5 przypadków nieprawidłowego stanu technicznego pojazdu
- w 1 przypadku pojazd nie został dopusczony do dalszego ruchu
W związku z ogłoszeniem „strefy żółtej” policjanci nie pobłażali także kierowcom, którzy nie stosują się do obostrzeń związanych z zakrywaniem nosa i ust zwłaszcza w transporcie osób. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa to priorytet biorąc pod uwagę lekceważące podejście niektórych obywateli oraz wzrost zachorowań.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.