Nietrzeźwy wjechał w bariery
Policjanci orzeskiej patrolówki zatrzymali obywatela Ukrainy, który wjechał w barierki energochłonne przy jednym z dyskontów handlowych w centrum miasta. 23-letni kierujący nie przebierał w słowach, a badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organiźmie. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień, a za swoje nocne wojaże odpowie przed sądem.
Zdarzenie miało miejsce dziś (26 maja) kilkanaście minut przed godziną 02.00. Informację o zajściu przekazali dyżurnemu świadkowie, którzy przechodząc ulicami Orzesza zauważyli volkswagena passata na ulicy Powstańców tuż przy dyskoncie spożywczym. Na miejsce skierowani zostali policjanci patrolu, którzy natychmiast wylegitymowali kierującego siedzącego za kierownicą auta i trzymającego puszkę piwa.
Okazało się, że to 23-letni obywatel Ukrainy, który obecnie przebywa w Orzeszu. Mężczyzna utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki energochłonne. Jak tłumaczył policjantom - wracał od swojej dziewczyny z Katowic.
Badanie stanu trzeźwości 23-latka wykonane w jednostce policji dało wynik ponad 2 promili w organiźmie. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień. Zatrzymano mu także prawo jazdy.
Po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany, a materiały postępowania karnego trafią do sądu. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia.
Przypominamy pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu wskazującego na spożycie alkoholu w polskim prawie karnym:
Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
- zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:
- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
- obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.
Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi wykroczenie z art. 85 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń.