Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Od momentu jej uruchomienia mieszkańcy naszego powiatu mogą aktywnie informować Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. W tym roku odnotowaliśmy już 139 zgłoszeń.
We wrześniu 2016 roku w województwie śląskim ruszyła „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Od tego czasu każdy mieszkaniec powiatu mikołowskiego może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami.
Od 1 stycznia 2020 roku mikołowscy policjanci przyjęli 139 zgłoszeń. 11 z nich potwierdzono, a 10 już wyeliminowano. Aż 38 - po weryfikacji - uznane zostały jako żart/pomyłka. W zdecydowanej większości zgłoszenia dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Funkcjonariusze otrzymują także sygnały dotyczące m.in. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, a także niewłaściwej infrastruktury drogowej. To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje.
Obsługa mapy zagrożeń jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową Śląskiej Policji - baner dotyczący Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po wejściu znajdziemy informacje na temat aplikacji. Znajdują się tam również odnośniki do KMZB i statystyk. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. W razie potrzeby do działań angażowane są także inne służby.
Uwaga! Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112!