Wiadomości

Pijani kierowcy regularnie eliminowani z ruchu

Data publikacji 13.02.2020

Nietrzeźwy kierowca to potencjalny sprawca niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Wiedzą o tym doskonale mikołowscy policjanci, którzy codziennie prowadzą liczne kontrole trzeźwości zmotoryzowanych. Od początku stycznia 2020 roku, na terenie powiatu mikołowskiego, funkcjonariusze zatrzymali 17 osób, które kierowały po alkoholu. Nie ma i nie może być przyzwolenia na takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze!

Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Praktycznie co drugi dzień, na drogach powiatu mikołowskiego, policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dzieje się tak pomimo świadomości zagrożeń, jakie powodują pijani za kierownicą oraz konsekwencji prawnych.

Każda osoba, która piła wcześniej alkohol i decyduje się wsiąść za kierownicę, to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze dla siebie, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Aby takich przypadków było jak najmniej, policjanci każdego dnia kontrolują trzeźwość wielu kierowców.

Przez pierwsze półtora miesiąca tego roku Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie odnotowała 17 przypadków jazdy pod wpływem alkoholu: 16 w stanie nietrzeźwości,  1 w stanie po użyciu alkoholu.  Wszyscy kierujący wykazali się przede wszystkim skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem zdrowego rozsądku.

Przypominamy:

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila.

Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1 mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi karą aresztu na czas do 30 dni lub grzywna do 5 tysięcy  złotych. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia!

Powrót na górę strony