Wiadomości

Co czyha w sieci - o cyberprzestrzeni z uczniami ornontowickiej podstawówki

Data publikacji 11.02.2020

W ramach przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu policjanci mikołowskiego garnizonu gościli w Szkole Podstawowej w Ornontowicach by przestrzec uczniów przed ciemną stroną cybeprzestrzeni. Doskonałe narzędzie jakim jest internet daje szerokie spektrum możliwości, z którego wszyscy korzystami garściami. Aby w tej ogromnej przestrzeni nie stać się ofiarą, warto chronić swoje prawa i unikać potencjalnych zagrożeń. Ochrona praw człowieka to jedno z kluczowych zadań policji.

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Niestety, w sieci można także paść ofiarą przestępców. Nad wyraz często ofiarami padają dzieci i młodzież. Warto jednak zwrócić uwagę młodych ludzi na fakt, że dzieląc się obrazami ze swojego życia czasami ujawniają więcej niż myślą. Jednym z najbardziej pożądanych dóbr w dzisiejszym świecie są dane osobowe. A te młodzi ludzie – często nieświadomie – wystawiają na widok publiczny.

Z uczniami klas VII i VIII ornontowickiej podstawówki spotkał się dziś policyjny profilaktyk, sierż. szt. Artur Ceran oraz dzielnicowy tego rejonu mł.asp. Mariusz Sacawa. Mundurowi tłumaczyli uczniom jak ustrzec się przed zagrożeniami płynącymi z sieci oraz przestrzegali przed udostępnianiem haseł i swoich danych osobowych. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć swój komputer i telefon komórkowy przed dostępem osób niepowołanych. Rozmowy dotyczyły także skutków spowodowanych nadmiernym korzystaniem z komputera, telefonu i internetu.

Działania prowadzone przez mikołowskich mundurowych dotyczą szeroko pojętej ochrony praw człowieka, w tym - ze szczególną uwagą na prawa dziecka. W tym wyjątkowym dniu jakim jest Dzień Bezpiecznego Internetu, w swoich działaniach pragniemy zwrócić uwagę na ogromny problem jaki dotyczy młodzieży w sieci. Staramy się uczulić rodziców, opiekunów, nauczycieli, aby chroniąc dzieci, dbali również o ich bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Ciągłe zwiększanie ich świadomości na zagrożenia płynące z danego im narzędzia dają nam spore szanse na edukacyjny sukces.

Powrót na górę strony