Z młodzieżą z "Miarki" o odpowiedzialności za czyny karalne
Jak nie wejść w konflikt z prawem? Na czym polega odpowiedzialność karna? Jak bezpiecznie korzystać z internetu i dlaczego hejt wśród rówieśników wyrządza tak ogromne szkody tylko część zagadnień, które poruszył dziś policyjny profilaktyk. Mundurowy spotkał się z uczniami klas I jednego z mikołowskich liceów by zwrócić uwagę młodzieży na ciągle nowe zagrożenia, które dotykają wiele osób w wieku szkolnym.
Policyjny profilaktyk sierż. szt. Artur Ceran jest dobrze znany uczniom miejscowych szkół. Policjant cyklicznie organizuje spotkania z młodzieżą szkolną, by oprócz zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej nieletnich porozmawiać także o zasadach rekrutacji do służby w policji oraz przybliżyć zawód policjanta. Tym razem spotkał się uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie i na przykładach z życia, przybliżył uczniom czym różni się przestępstwo od wykroczenia oraz doradził, jak nie wejść w konflikt z prawem.
Spotkanie z młodzieżą było też okazją do przekazania informacji na temat zagrożeń związanych z internetem. Korzystają z niego wszyscy, warto więc pamiętać o negatywnych stronach cyberprzestrzeni. Zdarza się, że nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, która dopiero buduje swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska.
Policjant poruszył też problem zjawiska handlu ludźmi. Przestępstwo to stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka. Nastolatkowie dowiedzieli się na co w przyszłości trzeba zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi. Podejmując pracę za granicą, czy wyjeżdżając na wakacje, należy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą spotkać młode osoby.
Wśród omawianych problemów zwrócona została szczególna uwaga na konsekwencje zażywania narkotyków, nadużywania alkoholu oraz ciągle pojawiającego się wśród młodzieżowych grup rówieśniczych - przemocy i hejtu. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć krótki spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii MSWiA pt. Narkotyki i dopalacze zabijają, której hasło brzmi Szkoda Ciebie na takie patoklimaty.