Odblaskowe Łaziska
Aby poruszający się pieszo mieszkańcy Łazisk Górnych byli bezpieczni, policjanci z miejscowego komisariatu wyruszyli w teren by napotkanym osobom rozdać odblaskowe opaski. Poprawa bezpieczeństwa pieszych na drodze to w okresie zimowym jedno z priorytetowych zadań stróżów prawa. Mundurowi zachęcali do ich noszenia, apelując jednocześnie o rozwagę i rozsądek podczas pieszych podróży.
Dla jednych pechowy, dla drugich wręcz przeciwnie - piątek 13-tego, to dla wielu bardzo przesądna data. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu pieszych, mundurowi z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych tego właśnie dnia wyruszyli w teren, by spacerującym po mieście mieszkańcom Łazisk wręczyć gadżet poprawiający ich bezpieczeństwo na drodze. Odblaskowe opaski, który w miniony piątek trafiły do łaziszczan, zostały ufundowane przez miejscowy samorząd. Komendanci komiasriatu wraz z dzielnicowymi zachęcali do noszenia podarowanych im opasek, wyjaśniając jednocześnie prostą zasadę ich działania.
Pamiętajmy zatem:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
-
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).
Uwaga!
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.