Wiadomości

Projekt "Dopalacze! Bieg do śmierci" właśnie ruszył w powiecie mikołowskim

Data publikacji 15.11.2019

Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych zapełniła się wczoraj młodzieżą szkół średnich powiatu mikołowskiego. Powód? Inauguracja profilaktycznego projektu związanego z uzależnieniem od narkotyków i dopalaczy. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współudziale policjantów z Mikołowa. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Starosty Mikołowskiego.

Punktualnie o godzinie 10.00 prowadzący konferencję: Aleksandra Łataś - Makuch - Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Mikołowie oraz sierż. sztab. Adam Doleżych - policjant z Wydziału Prewencji katowickiej komendy wojewódzkiej przywitali zebranych na sali gości. Wśród nich pojawili się, między innymi, Starosta Mikołowski - Mirosław Duży, przedstawiciele lokalnych samorządów terytorialnych, dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych i pedagodzy. Najliczniejszą grupę odbiorców stanowili jednak uczniowie szkół średnich powiatu mikołowskiego.

Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mikołowie, nadkom. Dariusz Waligóra, który w krótkich słowach określił idee spotkania, życząc młodzieży, jako głównych adresatów projektu, powodów do refleksji i przemyśleń nad omawianą problematyką. Po wyświetleniu spotu profilaktycznego, wykład przeprowadził policjant z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, który zajmuje się problematyką przestępczości nieletnich - sierż. szt. Artur Ceran. Policjant w swoim wystąpieniu omówił kwestię tzw. dopalaczy i przytoczył przykłady interwencji policyjnych dotyczących osób, które zażyły te niebezpieczne środki. Następnie w roli eksperta wystąpiła Karolina Rakocz - Kierownik Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Częstochowie, która przygotowała dla uczestników konferencji wykład pt. "By nie potrzebować środków zastępczych...".

Ostatnim elementem konferencji było wyświetlenie  filmu - „Mój Piękny Syn” - związanego z tematyką uzależnień. Przez cały czas jego trwania, każdy chętny mógł zasięgnąć informacji od prowadzących wcześniej wykłady ekspertów.

Projekt „Dopalacze! Bieg do śmierci!”, opracowany przez policjantów Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, to nowe spojrzenie na stary problem. Każde kolejne spotkanie w pozostałych powiatach województwa śląskiego będzie podobne: miejscowe kino, wykłady eksperckie oraz prezentacja filmu związanego z zagrożeniem, jakim są dopalacze i narkotyki. Jak mówią autorzy tego przedsięwzięcia -  celem są wszystkie miasta, każda szkoła i każdy uczeń, którego mamy obowiązek, jako dorośli, przestrzec przed tym jednym krokiem w złą stronę, w stronę bólu, rozpaczy i tragedii. Spot profilaktyczny "Dopalacze! Bieg do śmierci!” Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach opracował dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Żorach. Ma on na celu zwrócić uwagę odbiorców i przestrzec przed zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Konferencja, która odbyła się wczoraj w Łaziskach Górnych, to trzecia na liście planowanych przez śląskich policjantów. Identyczna odbyła się już w Żorach oraz w Sosnowcu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Foto: M.Strzelczyk/ KPP Mikołów

  • Na zdjęciu: prowadzący konferencję: Aleksandra Makuś -  Łatach oraz sierż.szt. Adam Doleżych
  • Na zdjęciu: organizatorzy oraz goście konferencji, sala widowiskowa Domu Kultury w Łaziskach Górnych
  • Na zdjęciu: uczniowie szkół średnich powiatu mikołowskiego podczas konferencji  w Łaziskach Górnych
  • Na zdjęciu: uczniowie szkół średnich powiatu mikołowskiego podczas konferencji  w Łaziskach Górnych
  • Na zdjęciu: nadkom. Waligóra przemawiający ze sceny
  • Na zdjęciu: Starosta Mikołowski przemawiający ze sceny
  • Na zdjęciu: policjant z Mikołowa prowadzący wykład o dopalaczach. W tle: prezentacja multimedialna.
  • Na zdjęciu: psycholog prowadząca wykład. W tle wyświetlana jest prezentacja.
  • Na zdjęciu: element wyświetlanej przez psycholog prezentacji
Powrót na górę strony