Z walizką narkotykową w zakładzie pracy
Wczoraj po południu policjant ds. profilaktyki społecznej mikołowskiej komendy miał okazję prowadzić spotkanie z kadrą kierowniczą jednego z dosyć sporych zakładów pracy działających na terenie powiatu mikołowskiego. Tematem rozmów stała się profilaktyka w zakresie postępowania z osobami uzależnionymi od narkotyków i dopalaczy. Wiedza w kwestii wczesnych objawów zażycia substancji niedozwolonych pozwala na szybką reakcję wobec osób, które wykonując swoją pracę powinny mieć "trzeźwy" umysł.
Zaangażowanie kadry kierowniczej zakładów pracy w szeroko pojęte bezpieczeństwo swoich pracowników to sprawa priorytetowa i powinna być elementem często podejmowanej dyskusji i współpracy z podmiotami zewnętrznymi.
Tak też stało się w jednym z wielkich zakładów produkcji działającym na terenie powiatu mikołowskiego. Na zaproszenie osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podwładnych firmy, policjant ds. profilaktyki społecznej, sierż.szt. Artur Ceran przeprowadził zajęcia z wiedzy w zakresie narkotyków i dopalaczy. Wszelkiego rodzaju używki zawsze negatywnie wpływają na ludzki organizm. Gdy do tego dodamy spory wysiłek fizyczny oraz konieczność ciągłego wręcz skupienia na prawidłowym wykonywaniu obowiązków, to okazać się może, że nie w pełni "trzeźwy" umysł doprowadzić może do tragicznych w skutkach konsekwencji, nie tylko dla osoby będącej pod wpływem środka odurzającego, ale także jego współpracowników.
Policjant na spotkanie przybył nie tylko z teoretycznymi wskazówkami, ale również ze swego rodzaju policyjnym gadżetem - walizką edukacyjną zawierającą różnego rodzaju przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków, substancjami, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferek wypełniony jest najbardziej popularnymi atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Są tam szklane i metalowe fifki, młynki do rozdrabniania suszu oraz pojemniczki, w których można schować narkotyki.
Uczestnicy tych profilaktycznych zajęć, którzy na codzień pełnią funkcje nadzorcze nad wykonywaną przez podwładnych pracą, mieli możliwość wysłuchania kilku cennych rad, głównie w kwestii rozpoznawania i skutków zażywania środków psychoaktywnych. Jakie objawy czy sposób zachowania pracownika może świadczyć o podejrzeniu zażycia przez niego substancji niedozwolonych i jak negatywnie może to wpłynąć na bezpieczeństwo i higienę pracy. Oprócz wiedzy w zakresie różnorodności dostępnych na rynku środków, policjant omówił także regulacje prawne związane między innymi z posiadaniem tego rodzaju używek.