O odpowiedzialności nieletnich - wspólny wykład policjantów i kuratora sądowego
Cyberprzemoc - czym jest, skąd się bierze, jakie konsekwencje faktyczne i prawne rodzi - to główny temat zajęć prowadzonych dziś z uczniami najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 w Orzeszu. Komendant miejscowej policji wraz z dzielnicowym oraz kurator Sądu Rejonowego w Mikołowie omówili najważniejsze aspekty problematyki, która swoje podłoże ma w najbardziej rozchwytywanym narzędziu, jakie ot tak, na wyciągnięcie ręki, dostępne jest przecież dla każdego młodego człowieka.
Dzisiejszy świat trudno sobie wyobrazić bez internetu. Większość z nas na co dzień korzysta z sieci. Szukamy informacji, wiedzy lub po prostu serfujemy w internecie dla własnej przyjemności. Z dobrodziejstw internetu chętnie korzystają młodzi ludzie, często tracąc niestety kontakt z rzeczywistością. W dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy. Wyśmiewanie, zastraszanie, nękanie, podszywanie się pod inną osobę czy publikowanie niechcianego wizerunku, to tylko część ze sposobów jakimi posługują się osoby dopuszczające się cyberprzemocy. Po drugiej stronie tego zjawiska znajduje się tolerancja. Poszanowanie poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także nas samych wydaje się kluczem do zminimalizowania zjawiska cyberprzemocy.
Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja dotycząca zasad bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z sieci, w tym o problematyce przemocy rówieśniczej, rozmawiała dziś z uczniami Komendant Komisariatu Policji w Orzeszu, podinsp. Anna Musioł. Towarzyszył jej dzielnicowy, asp. Dawid Baron, w którego rejonie służbowym znajduje się odwiedzana przez mundurowych placówka szkolna. Zagadnienia prawne w kwestii odpowiedzialności nieletnich zreferowała kurator zawodowa Sądu Rejonowego w Mikołowie, Pani Joanna Stawowska.