Kierowco pamiętaj - przekraczając dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym możesz stracić prawo jazdy!
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przypominają, że piraci drogowi mogą pożegnać się z dokumentem prawa jazdy. Ograniczenia prędkości pojawiające się na naszych drogach służyć mają poprawie bezpieczeństwa, więc ich respektowanie stanowi ważny czynnik wpływający na częstotliwość występowania zdarzeń drogowych. Przekroczenie ustalonego limitu o więcej niż 50 km/h może mieć przykre konsekwencje formalne. Na terenie powiatu mikołowskiego w tym roku policjanci zatrzymali już 20 takich dokumentów.
Przypominamy, iż obowiązujące limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:
- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.
Ponadto, przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie stanowią, że w godzinach od 5.00 do 23.00 w obszarze zabudowanym, kierowcy mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej. W godzinach od 23.00 do 5.00 dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h, oczywiście o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej.
Jakie konsekwencje przekroczenia ustalonych limitów?
Co do zasady - mandat ( 50 do 500 zł), w zależności od tego jak bardzo przekroczył prędkość oraz punkty karne ( za przekroczenie prędkości kierowca może dostać maksymalnie 10 punktów karnych. Każdy kierowca może zebrać maksymalnie 24 punkty karne, młody kierowca - maks. 20 pkt.)
Jednak o wiele poważniejszym zdaje się być odebranie kierowcy prawa jazdy. Wiele osób wykorzystuje samochód nie tylko jako środek transportu, ale i główne źródło dochodu. Zgodnie z art. 102 ustawy o kierujących pojazdami starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Starosta wydaje taką decyzję na okres 3 miesięcy oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został wcześniej zatrzymany przez kontrolującego pojazd. Na kierowcę nałożony zostaje wówczas nałożony również mandat karny w wysokości 500 zł a także 10 punktów karnych. Prawo jazdy zatrzymuje oczywiście policjant - decyzję w tym przedmiocie wyda starosta, a decyzji zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Jeśli taka osoba będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.
Mikołowscy policjanci podkreślają jednak, że mandaty, punkty karne i zatrzymane prawo jazdy zdają się być drobnymi konsekwencjami w obliczu negatywnych skutków codziennej brawury kierowców, gdzie podczas wypadków można stracić ludzkie życie! Kierowco zwolnij, szkoda życia!