Mikołowska policja z profilaktyką w Istebnej
Policjant do spraw profilaktyki nieletnich z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie mial okazję do uczestnictwa w wyjątkowym zgrupowaniu młodzieży naszego powiatu. Adepci wiedzy pożarniczej, w ramach finansowanych przez Urząd Miasta w Mikołowie kolonii, spotkali się z sierż. szt. Arturem Ceranem by porozmawiać o zagrożeniach w sieci, cyberprzemocy oraz zapozać się treścią nowej kampanii MSWiA - "Narkotyki i dopalacze zabijają". Spotkanie miało miejsce w Istebnej.
– Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty – to główne hasło trwającej właśnie kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kampania jest adresowana przede wszystkim do młodych ludzi i ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia od tych substancji. Więcej informacji o założeniach tego przedsięwzięcia znajdą Państwo na stronie internetowej ministerstwa.
W ramach współpracy mikołowskiej Policji z miejscowymi instytucjami odpowiedzialnymi na kształtowanie prawidłowych postaw u młodych, policjant, który na codzień zajmuje się profilaktyką nieletnich, sierż.szt. Artur Ceran uczestniczył w koloniach zorganizowanych przez ochotniczą straż pożarną dla mikołowian - członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Mundurowy przeprowadził wykład z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz - co często związane z tym tematem - szeroko dyskutowanym problemem cyberprzemocy. Punktem kulminacyjnym zajęć z policjantem było zapoznanie się młodzieży z nową kampanią MSWiA "Narkotyki i Dopalacze zabijają", której hasłem jest: "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty". Po jej prezentacji odbyła się dyskusja na temat zagrożeń wynikających z zażywania i uzależnienia od narkotyków. Mundurowy przedstawiał także praktyczne przykłady czynów karalnych oraz zjawisk demoralizacji i wyjaśniał konsekwencje prawne takich zachowań. Uczestnicy półkolonii dowiedzieli się, jak unikać różnych niebezpieczeństw i reagować na nie w codziennym życiu.