Wiadomości

Bezpieczeństwo na rowerze

Data publikacji 17.07.2019

Rowerzyści, wspólnie z pieszymi należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Mikołowscy policjanci w trosce o poprawę ich bezpieczeństwa przypominają o kilku ważnych zasadach.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 33 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne, z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bardziej bezpiecznie.

Powrót na górę strony