Zakupy w sieci- uwaga na oszustów!
Niska, czasami grubo poniżej najniższej ceny rynkowej, wartość oferowanego na aukcji bądź w ogłoszeniu towaru, jest często sygnałem, że sprzedający może okazać się oszustem. Do tego brak konkretnych namiarów na sprzedawcę, negatywne opinie, albo krótki czas funkcjonowania konta, powinno zastanowić, choćby na chwilę, aby nie paść i nie stać się ofiarą internetowego oszusta. Policjanci odnotowują coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców powiatu mikołowskiego, dotyczących oszustw internetowych.
Robiąc zakupy na aukcjach, bądź na portalach z ogłoszeniami:
- Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet z nieznanymi osobami, szczególnie takimi z którymi kontakt może być na samym początku utrudniony, np. brak jest numeru telefonu, a jest tylko adres email.
- Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Niekiedy zdjęcie ma wzbudzić zainteresowanie, a w paczce może dojść sterta gazet, cegła lub gwoździe, bądź też przesyłka nie dojdzie nigdy.
- Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").
- Sprawdź też od jakiego czasu ukazuje się ogłoszenie bądź od jakiego czasu sprzedawca proponuje towary do sprzedaży.
- Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji, zanim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność. Zawsze możesz wybrać taka opcję, zanim zapłacisz, to sprawdzisz czy w przesyłce jest faktycznie zamówiony przedmiot.
- Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
- Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym. Czasami oszuści wykorzystują konta użytkowników, przejmując je bez ich wiedzy, po czym wystawiają na nich fikcyjne towary.
- Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
- Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego lub portalu ogłoszeniowego.
-
Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:
- Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
- Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową.
- Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.
-
Zgłaszając się do jednostki Policji trzeba będzie podać:
- Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę, a także numer ogłoszenia i datę jego publikacji.
- Nazwę konta (nick) potencjalnego sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.
- Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.
- Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.
Te rady mają na celu, wzbudzenie ostrożności w podejmowaniu decyzji, w zakupach na aukcjach, szczególnie w przypadkach, kiedy mamy podejrzenie co do wiarygodności oferujących towary. Policyjne przestrogi mają również służyć ograniczeniu zjawiska oszustw internetowych. Zanim kupisz na aukcji lub nawiążesz kontakt ze sprzedawcą na portalu z ogłoszeniami, postaraj się skorzystać z podanych w tym materiale wskazówek.