Wiadomości

Jak uchronić się przed włamaniami

Data publikacji 24.04.2019

Wielu kierowców, w pojazdach pozostawianych bez nadzoru na parkingach, nie zabezpiecza odpowiednio mienia znajdującego się w środku (torebki, aktówki, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, nawigacje satelitarne). Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o niepozostawianie cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży

Wybicie szyby w aucie i zabranie torby pozostawionej na siedzeniu samochodu zajmuje złodziejowi kilka, kilkanaście sekund. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Kierowcy i pasażerowie często bagatelizują wartość przedmiotów pozostawianych przez siebie w autach. Dla złodzieja, często przypadkowego, nawet pusta torba, stara nawigacja, karton po komputerze czy telefonie ma wartość i budzi jego zainteresowanie. Bez większego zastanowienia wybije szybę, aby zabrać pozostawioną rzecz i sprawdzić, czy przypadkiem ma jakąś wartość.

Często wydaje nam się, że w pobliżu nie ma nikogo i pozostawiamy w samochodzie cenne przedmioty. Wychodzimy przecież z auta tylko na chwilę, po to by szybko coś załatwić i zaraz wrócić. Jakie jest później nasze zdziwienie, gdy z samochodu znikają dokumenty, pieniądze i inne cenne przedmioty.

Mikołowscy policjanci zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż ścigać radzą pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • nie zostawiaj w widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów;
  • opuszczając pojazd weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty;
  • zawsze zamykaj szyby i włączaj system alarmowy;
  • na postój staraj się wybrać miejsca zaludnione, dobrze oświetlone;
  • zwróć uwagę, czy w pobliżu jest monitoring wizyjny.

W kwestii zabezpieczenia naszych mieszkań i domów, warto zwracać uwagę na osoby podejrzane poruszające się w okolicach naszych domów oraz domów sąsiadów, szczególnie, gdy przypuszczamy, że mieszkańcy są w nich nieobecni. Gdy planujemy dłuższy wyjazd uprzedźmy o tym zaufanych sąsiadów.

Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Miejsce, gdzie zgromadzony jest cały dorobek naszego życia jest łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować.

Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”!

Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania:
- wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe,
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer
- zadbaj o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.

Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze, warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek
wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.

PAMIĘTAJMY:
Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka! "Nie reagujesz? - Akceptujesz."

Powrót na górę strony