Niebezpieczne znalezisko w centrum Mikołowa
Patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej przejął wczoraj odnaleziony w Mikołowie niewybuch. Ładunek od rana zabezpieczały służby - policjanci KPP z Mikołowie oraz strażacy z mikołowskiej PSP. Tym razem niebezpieczne znalezisko wykopano podczas prac ziemnych przy dworcu PKP. W związku z tym, mundurowi przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia niebezpiecznego ładunku.
Wczoraj, około godziny 8:25 dyżurny mikołowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu w pobliżu dworca PKP w Mikołowie. Na miejsce wysłano patrole policji oraz specjalistę z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Okazało się, że pracownicy jednej z firm wykopali pocisk artyleryjski o kalibrze 150 mm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej. Z uwagi na lokalizację niewybuchu, nie przeprowadzono ewakuacji osób, wstrzymany został jedynie ruch kolejowy na odcinku Katowice-Rybnik. Do czasu przyjazdu saperów, przez kilka godzin niebezpieczne znalezisko zabezpieczali policjanci z mikołowskiej komendy policji oraz strażacy PSP z Mikołowa. Tuż po godzinie 12.00 na miejsce przyjechał patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej, który zabezpieczył przedmiot w celu jego neutralizacji.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia niebezpiecznego niewybuchu lub niewypału.
Za materiały wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości, grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie rzucanie itp.). Są to w szczególności:
- zapalniki,
- pociski,
- bomby lotnicze,
- naboje artyleryjskie i karabinowe,
- granaty,
- miny wszelkich typów,
- ładunki materiałów wybuchowych,
- złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu czy niewypału, bądź niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom.
Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów czy niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia, stawów, jezior bądź rowów!
ZASADY ZGŁOSZEŃ
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić :
- POLICJĘ – tel. 112
- STRAŻ POŻARNĄ – tel. 998, 112
- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) – tel. 112 (w Mikołowie 32 326-04-30)