Wiadomości

Policjant z Mikołowa w jury konkursu "Lek przeciw HIV"

Data publikacji 01.12.2017

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej właśnie okazji w jednym z mikołowskich liceów odbył się nie lada konkurs. Pod hasłem "Lek przeciw HIV", podzielona na grupy młodzież szkolna miała zadanie wskazać rozwiązania. W składzie jury, obok szkolnego pedagoga oraz nauczycielki biologii zasiadł przedstawiciel mikołowskiej komendy st.sierż. Artur Ceran. Uczestnicy konkursu wykazali się niesamowitą kreatywnością i dużą wiedzą merytoryczną. Dla wszystkich przygotowano nagrody i upominki.

Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To prawie tyle, ile mieszka w Polsce. Światowy Dzień AIDS ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 r. Chodziło o to, aby zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi jest czerwona kokardka – nieodłączny element obchodów tego dnia.

Przypomnijmy, że policjanci to jedna z grup zawodowych szczególnie narażonych na zakażenie zarówno wirusem HIV, jak i wirusem żółtaczki typu C, dlatego też mundurowi chętnie włączają się do różnego rodzaju akcji inforacyjno-edkacyjnych związanych z zapobieganiem tym chorobom.

Dziś rano w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie odbył się konkurs pod hasłem " Lek przeciwk HIV". Uczniowie II i III podzieleni zostali na sześć 3-osobowych grup. Każda z drużyn dowolną techniką miała stworzyć projekt medycznego specyfiku, który pozwoliłby przeciwdziałać zakeżeniom tym wirusem. Pomysłowość i kreatywnośc licealistów znalazła odzwierciedlenie w niesamowitych pracach. Stanowiły one połączenie wiedzy merytorycznej i plastycznego kunsztu.

W jury konkursu zasiadły jego pomysłodawczynie: szkolny pedagog Pani Renata Czarnecki, nauczycielka biologii Pani Anna Tomecka oraz policjant mikołowskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną - st.sierż. Artur Ceran.

Pierwsze miejsce zajęły uczennice klasy II D za lek o nazwie "Rozumovit". Według pomysłodawczyń, to specyfik, który "zapobiega zarażeniom wirusem HIV powodującym trzeźwe myślenie. Najważniejszy w całej profilaktyce jest przede wszystkim zdrowy rozsądek, który pozowli Ci uniknąć sytuacji, w której będziesz obawiać się, że zostałeś zarażony..., np. zabiegi kosmetyczne w podjerzanych salonach, pobieranie krwii niesterylnymi zarzędziami".

Poza zwycięzkimi drużynami, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wyróżenienia. Nagrodę stanowiły gażdżety i materiały edukacyjne w zakresie wiedzy o HIV/AIDS. A skoro mowa o szerokorozumianym bezpieczeństwie, policjant wręczył wszystkim odblaskowe elementy, które zwiększą bezpieczeństwo uczniów jako niechronionych uczesników ruchu drogowego.

  • 01 grudnia: konkurs dla licealistów "Lek przeciw HIV"

  • III miejsce ( ex aequo) w konkursie "Lek przeciw HIV"
    III miejsce ( ex aequo) w konkursie "Lek przeciw HIV"
  • III miejsce ( ex aequo) w konkursie "Lek przeciw HIV"
    III miejsce ( ex aequo) w konkursie "Lek przeciw HIV"
  • I miejsce w konkursie "Lek przeciw HIV"
    I miejsce w konkursie "Lek przeciw HIV"
  • II miejsce w konkursie "Lek przeciw HIV"
    II miejsce w konkursie "Lek przeciw HIV"
  • st.sierż. Artur Ceran
    st.sierż. Artur Ceran
  • od lewej: Renata Czarnecki i Anna Tomecka
    od lewej: Renata Czarnecki i Anna Tomecka

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.11 MB)

Powrót na górę strony