Ćwiczenia dowódczo-sztabowe policjantów z mikołowskiej komendy
Współdziałanie wydzielonych sił policyjnych z związku z uwolnieniem się chloru ze stacji uzdatniania wody w Mikołowie to część scenariusza ćwiczeń dowódczo-sztabowych zorganizowanych przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie. Działania pn. „Chlor” zaplanowano i zrealizowano wczoraj, zarówno poprzez odpowiednie zapisy w elektronicznej aplikacji jak i bezpośrednio w terenie. Celem ćwiczenia jest wypracowanie metod współdziałania w przypadku zaistnienia awarii technicznej.
O godz. 9:00 do dyżurnego mikołowskiej komendy wpływa informacja o tym, iż kilka minut wcześniej, na ternie stacji uzdatniania wody w Mikołowie doszło do rozszczelnienia beczki, z której wypłynął szkodliwy środek chemiczny. Na skutek tego zdarzenia , substancja wydostała się na teren stacji i istnieje zagrożenie, że wydostanie się poza jej teren, stwarzając tym samym zagrożenie dla przebywających tam osób, okolicznych mieszkańców oraz użytkowników ruchu drogowego.
Po zawiadomieniu o zdarzeniu, do działania zaangażowane zostają siły i środki m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a także Wydział ds. Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Mikołowie. W trakcie rozwoju sytuacji i uzyskiwania nowych informacji o okolicznościach i ewentualnych skutkach powstałego zagrożenia, powołany zostaje Sztab Kryzysowy skupiający przedstawicieli służb i zaangażowanych podmiotów.
Funkcjonariusze i pracownicy wszystkich służb oraz podmiotów w związku z rozwojem sytuacji spotykają się w okolicy mikołowskiej stacji, która znajduje się na obrzeżach miasta, gdzie doszło do rozszczelnienia zbiornika z chlorem. Rolą policjantów jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia przed dostępęm osób postronnych, powiadomienie najbliższych mieszkańców o konieczności ewakuacji oraz zmiany organizacji ruchu w tym miejsce, poprzez wyznaczenie objazdów.
W efekcie podjętych działań wyciek substancji chemicznej został zatrzymany. Nie doszło do eskalacji zdarzenia. Rannym osobom pomocy medycznej udzielają ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego. Kolejne czynności na miejscu wykonuje już policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z prokuratorem.
Tak właśnie, w największym skrócie, wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych przeprowadzonych 23 listopada br. na terenie powiatu mikołowskiego.
Część ćwiczeń odbywała się w terenie, a pozostałe czynności polegały odpowiednim umieszczaniu informacji i podjemowaniu działań za pomocą systemowej aplikacji, w której zaznaczano jedynie podejmowane zadania (np. powiadamianie innych służb).
W efekcie podjętych działań wyciek substancji chemicznej został zatrzymany. Nie doszło do eskalacji zdarzenia. Rannym osobom pomocy medycznej udzielili ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego.
Po zakończeniu ćwiczeń dokonuje się podsumowania oraz omówienia wyników przeprowadzonych czynności. Tego typu działania są doskonałą okazją do wypracowywania metod i form współpracy oraz współdziałania służb w realnych warunkach zagrożenia.
23 listopada: ćwiczenia pk. " Chlor"