O cyberprzemocy z mikołowskimi licealistami
Na zaproszenie uczniów i grona pedagogicznego, mikołowscy stróże prawa gościli w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie. Tematem przewodnim warsztatów zorganizowanych przez policjantów dla młodzieży szkolnej, stała się cyberprzemoc. Dyskusję z licealistami na temat agresji stosowanej przy użyciu mediów elektronicznych, zakończyła krótka prezentacja zawodu policjanta, do podjęcia którego zachęcali st. sierż. Artur Ceran oraz sierż. Michał Kurowski.
Zadza się, że młodzi ludzie korzystając z sieci, podejmują działania uznawane za cyberprzemoc. Często nie mają świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości zwykłego poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha, to może doprowadzić do prawdziwej tragedii. W odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy, zjawisko cyberprzemocy daje poczucie wysokiego poziom anonimowości sprawcy. Wykorzystuje on możliwości, jakie dają media elektroniczne. Z pozoru niewinny żart czy krytyka, może jednak skończyć się tragedią, a często nosić ślady łamania prawa.
Charakterystyczna dla problemu szybkość rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze oraz ich powszechna dostępność w sieci sprawiają, że jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne. Kompromitujące zdjęcia, filmy czy informacje potrafią zrobić w Internecie bardzo szybką „karierę”, a ich usunięcie jest często praktycznie niemożliwe. Wielokrotnie powielane treści są trudne do usunięcia, bowiem wypuszczona już raz informacja "krąży" w przestrzeni internetowej.
Wychodząc naprzeciw temu niebezpiecznemu zjawisku, mundurowi z Mikołowa regularnie prowadzą zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dotyczące cyberprzemocy. W trakcie prelekcji z młodzieżą policjanci zajmujący się na co dzień prewencją kryminalną st.sierż. Artur Ceran i sierż. Michał Kurowiski dokładnie omawiają ten proceder. Mundurowi prezentują przykłady zaistniałych na terenie powiatu zdarzeń, które obrazują młodym ludziom prosty mechanizm powstania cyberprzemocy. Jednocześnie stróże prawa uświadamiają, że anonimowość sprawcy w takich przypadkach jest tylko pozorna. Śledczy szybko potrafią ustalić autora niebezpiecznych treści.
Stróże prawa wykorzystując swoje doświadczenie, podczas ostatniego spotkania opowiadali o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz telefonu komórkowego. Licealiści bardzo chętnie włączali się do dyskusji, opowiadali o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych z Internetem.
Na zakończenie spotkania policjanci rozdawali młodzieży ulotki informacyjne, dotyczące procedury kwalifikacyjnej do służby w policji i zachęcali do podjęcia zawodu policjanta.
Więcej na temat rekrutacji do służby w policji znajdziesz TUTAJ
03 listopada: z uczniami I i III klas liceum