Rowerzyści pod wpływem
Słoneczny weekend za nami. I właśnie ta pozytywna aura niejedną osobę skłoniła do rowerowej przejażdżki. Trzech rowerzystów postanowiło doładować akumulatory i z promilami ruszyło w trasę. Nie uszli jednak uwadze i czujności policjantów z mikołowskiej drogówki. Sprawdź jakie kary czekają na będących pod wpływem cyklistów.
Policjanci z Mikołowa każdego dnia dbając o bezpieczeństwo i porządek na drogach powiatu kontrolują kierujących oraz ich stan trzeźwości. Niestety mimo wielu akcji profilaktycznych oraz poważnych konsekwencji prawnych jakie grożą za kierowanie pojazdem na tzw. „podwójnym gazie”, funkcjonariusze nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie.
Mówiąc „nietrzeźwy kierowca” zazwyczaj mamy na myśli nietrzeźwego kierującego „za kółkiem samochodu”, tymczasem okazuje się, że dużą grupę nietrzeźwych stanowią kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne – rowerami.
- 29 września ( piątek), około godziny 18:20 w miejscości Gostyń na ulicy Miarowej zatrzymany został 40-letni mieszkaniec Orzesza. Badanie alkomatem wykazało u niego 0,99 mg./l w wydychanym powietrzu, a więc ponad 2 promile! Po sprawdzeniu w policyjnych kartortekach okazało się także, że człowiek ten w ubiegłym roku stracił uprawnienia do kierowania pojazdami właśnie ze względu na jazdę pod wpływem alkoholu. Teraz stanie przed sądem.
- 01 października (niedziela) około godziny 09:20: Gostyń, ul. Pszczyńska: 40-letni mieszkaniec Gostyni zatrzymany z wynikiem 0,81 mg/l w wydychanym powietrzu, a więc ponad 1,5 promila alkoholu w organiźmie.
- 01 października (niedziela): około godziny 10:40, Gostyń, ul. Motyla: 35-letni mieszkaniec Gostyni zatrzymany w stanie po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organiźmie blisko 0,5 promila alkoholu. Został ukarany mandatem karnym.
Na podstawie przepisów Kodeksu Wykroczeń kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu zagrożone jest karą grzywny. Rowerzysta, który „wydmucha” powyżej 0,5 promila może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, a ten, który „wydmucha” poniżej 0,5 promila (dopuszczalna wartość do 0,2 promila) może otrzymać mandat w wysokości 300- 500 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno nietrzeźwy kierujący pojazdem mechanicznym, czy też rowerem stanowi potencjalne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Kierujący pod wpływem alkoholu często zachowuje się nieracjonalnie, czas jego reakcji znacznie się wydłuża, co w konsekwencji może doprowadzić do tragedii.